Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How to Make Friends? / Jak zawierać przyjaźnie?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.2, II.7, III.1, III.2, III.4, III.5, III.7, III.9, V.2, V.6, V.8, V.12, V.13, VII.4, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII, XIII
Poziom nauczania - rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo dotyczące przyjaźni.
Uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat czynników wpływających na przyjaźń.
Uczeń potrafi wyrazić w formie rozprawki opinię na temat zawierania przyjaźni w internecie oraz obowiązujących przy tym zasad.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące przyjaźni.
Uczeń poszerza wiedzę z zakresu zasad obowiązujących przy zawieraniu przyjaźni w internecie.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/w grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie Do you know how to make friends? przedstawiające dwoje nastolatków w trakcie rozmowy i prosi ich o opisanie zdjęcia (uwzględnienie elementów: Who is in the photo? Where are they? What are they doing?). Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Dodatkowo, stosując struktury wyrażające przypuszczenia i spekulacje (might, could, be likely to, seem to itd.), uczniowie mogą powiedzieć, o czym ich zdaniem osoby na zdjęciu mogą rozmawiać.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Dodatkowo nauczyciel może zapytać, które z informacji zawartych na wykresach są dla nich np. zaskakujące.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy. Każda osoba w obrębie grupy zapoznaje się z jednym z czterech fragmentów tekstu On Making Friends. Następnie, nadal w grupach, uczniowie relacjonują sobie treść fragmentów, które przeczytali. Na forum klasy nauczyciel pyta uczniów, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek. Dodatkowo przed przystąpieniem do czytania uczniowie mogą – na podstawie nagłówków poszczególnych fragmentów – na forum klasy przewidzieć, czego mogą dotyczyć poszczególne części tekstu.
Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują i uzasadniają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj).
Na zakończenie tego etapu lekcji uczniowie mogą wybrać z tekstu określoną przez nauczyciela liczbę wyrażeń, które każdy uczeń w klasie powinien znać lub które warto użyć w wypracowaniu lub w rozmowie, żeby zrobić na rozmówcy dobre wrażenie itd.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Odpowiedzi sprawdzają na forum klasy, chętne lub wskazane osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie grają w grę edukacyjną i wykonują Exercise 2 i 3 (Gra edukacyjna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Alternatywnie: Uczniowie realizują zadanie ustnie w parach, po czym na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania uczniowie zadają sobie (na zasadzie łańcuszka) pytania dotyczące treści lekcji i słownictwa. Po usłyszeniu odpowiedzi pozostali uczniowie, jeśli to konieczne, uzupełniają wypowiedź kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): More and more teens befriend people online. Do the same rules apply to making friends on the internet as when making friends in real life? Write an opinion essay (200–250 words) in which you discuss this topic.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, opierając się na treści gry edukacyjnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują się do rozmowy z kolegą/koleżanką narzekającym/narzekającą na brak kolegów i przyjaciół. Uczniowie pracują w parach: uczeń A ma trudności z zawieraniem przyjaźni, uczeń B stara się doradzić koledze/koleżance, jak zmienić tę sytuację.