Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Pros and Cons of Remote Working / Zalety i wady pracy zdalnej

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.12, I.14, II.2, II.5, III.4, III.5, V.3, V.4, V.6, VII.14, VIII.1, VIII.2, X, XI, XII, XIII

Poziom nauczania - podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu pracy zdalnej oraz jej zalet i wad.

  2. Uczeń potrafi zredagować ogłoszenie zachęcające do podjęcia oferowanej przez siebie pracy zdalnej.

  3. Uczeń potrafi zredagować list do kolegi/koleżanki z zagranicy na temat swojej wakacyjnej pracy zdalnej.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat pracy zdalnej oraz jej zalet i wad.

  2. Uczeń poszerza wiedzę z zakresu różnych aspektów pracy zdalnej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie opisują zdjęcie przedstawiające osobę pracującą z domu.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy – grupę A i grupę B. Grupie A przydziela fragment tekstu The Pros of Remote Working, grupa B ma za zadanie pracować nad częścią Working from Home as a Curse. Uczniowie czytają przydzielone im fragmenty tekstu i sprawdzają w słowniku niezrozumiałe wyrazy/wyrażenia, prosząc nauczyciela o pomoc. Następnie układają do nich pytania.

  2. Nauczyciel sprawdza poprawność przygotowanych pytań. Uczniowie, łącząc się w pary: uczeń A + uczeń B, wymieniają się pytaniami. Uczeń A zapoznaje się z pozostałą treścią tekstu i odpowiada na pytania otrzymane od kolegi/koleżanki z grupy B. Uczeń B postępuje analogicznie.

  3. Uczniowie wracają do grup wyjściowych (grupa A i grupa B) i wspólnie omawiają ostateczne odpowiedzi na pytania z sąsiedniej grupy. Prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, powołując się na fragmenty tekstu. 

  5. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.

  6. Uczniowie w parach wykonują ustnie Exercise 4 (Przeczytaj). Chętne osoby relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.

  7. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Udzielają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie oglądają film (Film), a następnie wykonują Exercise 2 (Film). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści filmu.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  10. Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Film). Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach wykonują ustnie Exercise 7 (Sprawdź się).

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently applied for a remote summer job and have been accepted. You are writing a letter to a friend from the UK about your new position. In your letter:

  • explain why you have chosen to work from home;

  • list at least two challenges you face in your new job;

  • tell about the remote working solutions you use in your employment;

  • ask your friend whether they'd like to work remotely.

Your answer should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą na podstawie tekstu oraz filmu z e‑materiału mapę pojęć dotyczącą pracy zdalnej, w której uwzględniają kluczowe informacje oraz słownictwo (minimum 10 wyrażeń). Starają się posegregować informacje wg własnego klucza logicznego. Na kolejnej lekcji oprowadzają partnerów z ławki po swoich mapach, tłumacząc im swój tok myślenia przy kategoryzacji.