Dla nauczyciela
Imię i nazwisko: Marta Fesnak, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: How Does Stress Work? / Jak radzić sobie ze stresem?
Grupa docelowa: klasa 8 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.11, III.1, III.4, III.5, V.2, V.3, V.7, V.8, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] Kompetencje cyfrowe
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo potrzebne do zdefiniowania pojęcia stresu.
Uczeń potrafi wskazać przyczyny i skutki stresu w codziennym życiu.
Uczeń potrafi udzielić porady na temat tego, jak poradzić sobie ze stresem.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat kondycji psychicznej.
Uczeń rozwija wiedzę na temat sposobów radzenia sobie ze stresem.
Uczeń kształtuje świadomość wpływu czynników zewnętrznych na swój stan emocjonalny.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Nauczyciel pyta uczniów: Do you feel stressed sometimes? How do you know it is stress? What do you do about it?
Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Stress Test w Exercise 1 (Przeczytaj) i porównują odpowiedzi w parach.
Faza realizacyjna
Uczniowie czytają tekst Manage Your Stress and Feel Good at Last! i na forum klasy odpowiadają na pytania: What are the main symptoms of stress? What are the three reactions? (fight, flight, freeze). Następnie uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, odwołując się do odpowiednich fragmentów tekstu.
Uczniowie uzupełniają w parach Exercise 3 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie czytają tekst ManageYour Stress and Feel Good at Last, a następnie starają się podać z pamięci kilka informacji i rozwijają poszczególne nagłówki z Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
How do you react to stress? Describe what you do. Name and explain the type of response you have.
How can people deal with stress in their lives? Describe at least two solutions.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie porządkują elementy w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Nauczyciel dzieli uczniów na drużyny, z których każda kolejno typuje reprezentanta do uzupełnienia kolejnych haseł w krzyżówce (Gra edukacyjna). Po przejściu wszystkich poziomów krzyżówki, wygrywa drużyna, która uzyskała najwyższą liczbę punktów (za każdą prawidłową odpowiedź drużyna uzyskuje jeden punkt. Następnie, uczniowie samodzielnie rozwiązują krzyżówki na urządzeniach mobilnych.
Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 2 (Gra edukacyjna). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Gra edukacyjna), a wyznaczone przez nauczyciela osoby uzupełniają kolejne luki w ćwiczeniu.
Uczniowie pracują w parach i na urządzeniach mobilnych uzupełniają tekst w Exercise 4 (Gra edukacyjna). Następnie, odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Faza podsumowująca
Uczniowie odpowiadają w parach na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się): What are the characteristics of the “freeze” response? What’s a stressor? What are its two types?
Praca domowa
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email to a friend from England about a stressful experience you’ve had recently. In the email: - describe what it was, and when it happened; - explain how you felt emotionally and physically; - write how you coped with stress. Your answer should be 50–120 words long.
Uczniowie przygotowują listę 8 pytań dotyczących informacji zawartych w krzyżówce. Na kolejnej lekcji pytania są odczytywane i poprawiane na forum klasy, a następnie uczniowie odpowiadają na nie.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W podsumowującej fazie lekcji uczniowie pracują w niewielkich grupach i tworzą ulotkę dla uczniów szkoły na temat stresu, jego przyczyn, skutków oraz sposobów zapobiegania mu. Prezentują prace na forum klasy.