Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Theme Birthday Party / Tematyczna impreza urodzinowa
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, II.1, II.5, III.4, V.1, V.5, V.8
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z tematycznymi imprezami urodzinowymi.
Uczeń potrafi opowiedzieć, co można robić na tematycznych imprezach urodzinowych.
Uczeń potrafi napisać wpis na blog na temat urodzinowej imprezy tematycznej, na której był.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z tematycznymi imprezami urodzinowymi.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat imprez urodzinowych o różnej tematyce.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (animacja, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Where do you usually celebrate your birthday? Who do you invite? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu: Theme Birthday Party Ideas! i podanie trzech propozycji (wymienionych w tekście) na zorganizowanie tematycznej imprezy urodzinowej. Uczniowie odpowiadają w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Po sprawdzeniu odpowiedzi uczniowie wykorzystują wszystkie elementy z każdej kategorii, aby opisać trzy rodzaje tematycznych przyjęć urodzinowych.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Odpowiedzi sprawdzane są w parach i na forum klasy.
Na zakończenie tego etapu lekcji uczniowie wybierają jedną z opisanych w tekście propozycji tematycznego przyjęcia urodzinowego, która najbardziej im się podoba. Uzasadniają swój wybór.
Uczniowie w ramach rozgrzewki wykonują Exercise 1 (Animacja). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z animacją i wykonują Exercise 2 (Animacja). Porównują odpowiedzi w parch i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Animacja). Chętni lub wskazani przez nauczyciela uczniowie w odpowiedniej kolejności odczytują zdania.
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Animacja).
Uczniowie wypisują propozycje tematycznych przyjęć urodzinowych wymienionych w animacji, po czym do każdej propozycji dopisują kluczowe słownictwo (tak jak w Exercise 3 Przeczytaj). Następnie, wykorzystując te informacje, krótko ustnie charakteryzują każdy rodzaj przyjęcia.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1‑6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): In your blog, describe the party. Write about:
its theme;
where the party was;
what you did at the party.
Your answer should have a minimum of 50 words.
Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując słownictwo z animacji z e‑materiału, przygotowują krzyżówkę na dziesięć haseł z wyjaśnieniami tych haseł po polsku. Na kolejnej lekcji wymieniają się z kolegą/koleżanką krzyżówkami, a następnie je rozwiązują.