Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Cross Country Running / Biegi przełajowe

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.5, III.1, III.4, V.2, V.5, VII.9, VII.13

Kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń zna i stosuje słownictwo związane z biegami przełajowymi.

  2. Uczeń potrafi wyjaśnić, czy chciałby wziąć udział w tego rodzaju biegach i jak by się do nich przygotował.

  3. Uczeń potrafi napisać do przyjaciela/przyjaciółki e‑mail, w którym wyjaśnia, na czym polegają biegi przełajowe.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające wypowiadanie się na temat biegów przełajowych.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat biegów przełajowych.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (film, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o opisanie zdjęcia przedstawiającego nastolatków w trakcie biegu przełajowego. Następnie pyta: Have you ever taken part in cross‑country running? Would you like to try? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba zapisuje rozwiązanie na tablicy multimedialnej.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst How About Cross Country Running? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  2. Uczniowie wyjaśniają niezrozumiałe wyrażenia, zaglądając do słownika, a następnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj) na tablicy multimedialnej. Podchodzą do tablicy po jednej osobie i wykonują ćwiczenie. Po każdym błędnym zaznaczeniu kart memo, muszą wrócić do ławki i ustąpić miejsca przy tablicy kolejnej osobie. Uczniowie się wymieniają do czasu pełnego ułożenia memo.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.

  6. W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę interaktywną.

  7. Uczniowie oglądają film, a następnie wykonują Exercise 2 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Film). Dodatkowo mogą stworzyć własne zdania z kluczowymi wyrażeniami z zadania.

  9. Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Film). Wskazane osoby odczytują swoje odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują w parach Exercise 7 (Sprawdź się). Odpowiadają ustnie, przy czym mogą zadawać sobie pytania dodatkowe, tak aby uzyskać od kolegi/koleżanki jak najbardziej szczegółowe informacje.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend from England wants to try cross country running. Write him an email in which you:

  • describe the difficult weather conditions;

  • advise what clothes and shoes he should wear;

  • express hope that she will like cross‑country running.

Your answer should have 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują do dwóch najciekawszych ich zdaniem ujęć filmu dwa–trzy pytania szczegółowe dotyczące treści. Na kolejnej lekcji, po sprawdzeniu pytań, uczniowie pracują w parach – jedna osoba wciela się w rolę dziewczynki z filmu, a druga przeprowadza z nią wywiad, zadając jej przygotowane wcześniej pytania. Następnie uczniowie mogą zamienić się rolami.