Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: Język angielski
Temat zajęć: School uniforms - yes, please or no way? / Mundurki szkolne - jak najbardziej czy nigdy w życiu?
Grupa docelowa: Klasa 6 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Cele kształcenia - wymagania ogólne: I, II, III, V
Treści nauczania - wymagania szczegółowe: I.3, II.4, II.5, III.4, III.6, V.1, V.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] Kompetencje cyfrowe
[K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
[K8] Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń będzie umiał zastosować słownictwo związane ze szkolnymi mundurkami.
Uczeń rozróżnia elementy mundurka.
Uczeń wskazuje wady i zalety mundurków.
Cele motywacyjne:
Uczeń poznaje słownictwo związane z mundurkami szkolnymi i używa go w nowych kontekstach komunikacyjnych.
Uczeń potrafi rozmawiać o zaletach i wadach mundurków szkolnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie Students have many opinions on school uniforms (Przeczytaj) i mówi:
We are going to talk about school uniforms. Do you think school uniforms are a good idea? Why? Why not?
Uczniowie odpowiadają na forum klasy.W ramach przygotowania do czytanki uczniowie na swoich urządzeniach rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst czytanki o mundurkach (Przeczytaj), wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają odpowiedzi i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie czytają tekst jeszcze raz i samodzielnie wybierają prawidłowe informacje w Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie uczniowie odczytują zdania i uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie w parach układają zdania w Exercise 4 (Przeczytaj), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach analizują wyrażenia umieszczone w słowniku i odszukują w czytance zdania, w których te wyrazy występują. Następnie w parach sprawdzają stopień opanowania podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem kolegi jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a drugi tłumaczy wyrażenie na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które wyrazy były trudne, a które okazały się łatwe do zapamiętania.
Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę będą pracować z Mapą pojęć. W ramach przygotowania do pracy, uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Najszybsza osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie przestudiowali Mapę pojęć, a następnie samodzielnie wykonali Exercise 2 (Mapa pojęć). Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają materiału audio o mundurkach, a następnie samodzielnie porządkują zdania w Exercise 3 i 4 (Mapa pojęć). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w grupach 3‑4 osobowych zaprojektowali idealny mundurek szkolny: What does a perfect uniform look like? What does it consist of? What colors does it have?
Uczniowie projektują mundurek. Nauczyciel może poprosić dodatkowo, aby uczniowie narysowali swój projekt.
Następnie, uczniowie prezentują projekty na forum klasy, ewentualnie prezentując rysunki.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, by wysłuchali dialogu (Sprawdź się) i samodzielnie wykonali Exercise 1 (Sprawdź się). Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie słuchają nagrania ponownie i samodzielnie porządkują zdania w Exercise 2 (Sprawdź się). Następnie, nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 3‑7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie piszą pracę pisemną na temat w Exercise 8 (Sprawdź się):
Write an email about your school uniform to a friend from England. In the e‑mail mention:
if your school has strict or loose uniform rules;
how the uniform looks;
whether you like your uniform or not.
Your answer should be 50‑120 words long.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie analizują ponownie Mapę pojęć z e‑materiału, a tworzą slajd prezentujący dwie najważniejsze (zdaniem danego ucznia) zalety i dwie najważniejsze wady mundurków szkolnych. Nauczyciel wyjaśnia uczniom by zalety i wady przedstawili w formie grafiki, której podstawowym elementem są rysunki lewej i prawej dłoni, zatytułowane: On the one hand... i On the other hand... W ten sposób uczniowie jednocześnie utrwalą słownictwo z mapy i nauczą się nowego wyrażenia do prezentowania opinii.