Dla nauczyciela
Autorzy e‑materiału: Sława Rewerska, Konrad Gniazdowski
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Family Celebrations / Uroczystości rodzinne
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Poziom nauczania: podstawowy
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.5, II.1, II.2, II.5, III.2, III.4, IV.1, IV.2, V.1, V.2, V.6, VI.3, VI.4, VII.4, VII.5, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XI, XII, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi opowiadać o uroczystościach rodzinnych.
Uczeń poznaje metaforyczne opisy różnych imprez, np. baby shower lub hen party.
Uczeń potrafi opisać, jak wygląda zaproszenie na imprezę rodzinną.
Cele motywacyjne:
Uczniowie poszerzają słownictwo dotyczące wydarzeń rodzinnych i stosują je w nowych kontekstach komunikacyjnych.
Uczniowie potrafią opisywać różne rodzaje spotkań towarzyskich.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów oraz przewidywanie znaczeń nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pokazuje uczniom grafikę kartki okolicznościowej z okazji 25 rocznicy ślubu (e‑materiał, grafika 1) i prosi, żeby pomyśleli, jakie rodzinne wydarzenia mogły się zdarzyć w życiu pary małżeńskiej (25 years is a long time. What do you think happened in their marriage?). Nauczyciel nakierowuje uczniów na odpowiedzi: They had a wedding. Their children were born. The children finished kindergarten and school.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że w kulturze anglojęzycznej, podobnie jak w polskiej, okrągłe rocznice ślubu mają odrębne nazwy związane z materiałami tj. papier czy diament. Kończy zwrotem: „The longer the marriage, the stronger the material that symbolizes the marriage”.
Uczniowie przyglądają się różnym materiałom i dopasowują je do nazw rocznic ślubu w Exercise 1 (Przeczytaj).
Nauczyciel wyświetla pytanie: How do couples celebrate wedding anniversaries? i prosi, żeby uczniowie pomyśleli, jak wyglądają obchody rocznicy ślubu. Nakierowuje na odpowiedzi: They invite guests to a restaurant for dinner... They organize a party... They dance... They receive gifts...
Nauczyciel pyta uczniów o ich własne doświadczenia: Have you ever been to a wedding anniversary? What was it like?
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają treść zaproszenia na rocznicę ślubu (Przeczytaj) i samodzielnie odpowiadają na pytania w Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Następnie porównują odpowiedzi w parach i zaznaczają prawidłowe odpowiedzi na tablicy interaktywnej.
Uczniowie uzupełniają indywidualnie Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Nauczyciel mówi: Weddings are not the only key moments in life to celebrate. i pyta:
What else can we celebrate?
Do we celebrate only private events?
Opcjonalnie: Nauczyciel prosi uczniów o wypełnienie na wyścigi krzyżówki w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna).
Nauczyciel używa ilustracji interaktywnej do wprowadzenia słownictwa związanego z różnymi uroczystościami: This picture shows students. It illustrates the event we call school graduation.
Uczniowie w parach łączą obrazy przedmiotów i nazwami uroczystości w Exercise 2 (Ilustracja interkatywna). Następnie uczniowie zaznaczają prawidłowe połączenia na tablicy interaktywnej.
Uczniowie indywidualnie uzupełniają luki w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), przypisując odpowiednim obrazkom nazwy uroczystości: Thanksgiving, divorce, wedding, New Year’s party, graduation, family reunion, baby shower, hen night.
Nauczyciel pokazuje uczniom grafikę do sekcji Sprawdź się, prezentującą dwie uśmiechnięte 30‑letnie kobiety pogrążone w rozmowie, i pyta:
Do you think they are married?
What could they be talking about?
Naprowadza uczniów na słownictwo: wedding, hen party, baby shower.
Uczniowie słuchają dialogu dwa razy, po czym uzupełniają wyświetloną na tablicy interaktywnej wykreślankę w Exercise 1 (Sprawdź się), zawierającą wyrazy: wedding, engagement, hen party, crew, unforgettable, baby shower.
Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Odczytują zdania na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach porządkują zdania w spójnie brzmiący dialog w Exercise 4 (Sprawdź się).
Nauczyciel zadaje uczniom pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
Do you like taking part in family celebrations? Why? Why not?
Which of the moments from people’s lives is the most important to you? Why?
Is it better to bring gifts or money to someone’s wedding? Why?
Następnie prosi uczniów o wykonanie tego zadania pisemnie.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2, 5, 6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pisemnie Exercise 8 (Sprawdź się), piszą zaproszenie na własną rocznicę ślubu.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W drugiej klasie szkoły średniej uczniowie obchodzą „papierową rocznicę” wkroczenia na poziom szkoły średniej (paper anniversary). Nauczyciel może poprosić uczniów, aby, w ramach pracy domowej, przeczytali tekst o historii papieru. Opcjonalnie: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_paper
Nauczyciel informuje uczniów, że choć chciałby poprosić ich o wykonanie prac z papieru, jest to nieekologiczne i dlatego prosi o wymyślenie nowej, ekologicznej nazwy pierwszej rocznicy.