Dla nauczyciela
Scenariusz
Autor
Learnetic
Temat zajęć
O algorytmach sortowania słów kilka
Grupa docelowa
II/Szkoła podstawowa 7‑8
Ogólny cel kształcenia
Rozumienie, analizowanie i rozwiązywanie problemów.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
2) myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;
3) informatyczne (TSI kompetencje społeczeństwa informacyjnego);
4) umiejętność uczenia się;
6) inicjatywność i przedsiębiorczość;
Cele (szczegółowe) operacyjne
Uczeń:
a) dokonuje analizy problemu algorytmicznego, przeprowadza specyfikację algorytmu;
b) stosuje podejście algorytmiczne, porządkuje elementy (liczby, wyrazy) wykorzystując algorytm sortowania przez zliczanie oraz sortowania pozycyjnego;
c) przeprowadza dyskusję złożoności algorytmu, ocenia jego efektywność.
Metody/techniki kształcenia:
pogadanka
pokaz multimedialny
ćwiczenia
metoda problemowa
„burza mózgów”
Formy ogranizacji pracy:
indywidualna
grupowa
zbiorowa
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne.
Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu.
Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat algorytmów, zadaje pytania:
Co to znaczy sortować?
Jakie znasz przykłady z życia codziennego zbiorów posortowanych? (W odpowiedzi nop. książki telefoniczne, słowniki, książki w bibliotece)
Po co sortujemy informacje lub przedmioty? (w zbiorze uporządkowanym łatwiej znaleźć to, czego szukamy)
Faza realizacyjna
Uczniowie oglądają film „O algorytmach sortowania słów kilka”.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa przygotowuje listę klasy (według kolejności z dziennika). Przy każdej osobie należy dopisać jej znak zodiaku. Zadanie każdej grupy polega na uporządkowaniu listy według kolejności znaków zodiaku w kalendarzu oraz przedstawienie kolejnych etapów sortowania przez zliczanie.
Grupy prezentują wyniki swojej pracy, porównują, czy otrzymane listy są posortowane tak samo.
Nauczyciel przypomina, na czym polega stabilność algorytmu sortowania. Jeśli sortowanie którejś z grup było niestabilne, zwraca na to uwagę.
Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania interaktywne utrwalające wiadomości zdobyte w trakcie oglądania filmu.
Nauczyciel omawia wszystkie zadania, uczniowie podają odpowiedzi.
Faza podsumowująca
Nauczyciel inicjuje pogadankę w celu omówienia i utrwalenia zagadnień poruszonych w filmie: sortowanie, sortowanie przez zliczanie, sortowanie pozycyjne, algorytm działający w miejscu, algorytm stabilny.
Praca domowa
Uczniowie zapisują 12 (lub więcej) dat urodzenia członków swojej rodziny i przedstawiają kolejne etapy sortowania pozycyjnego (ze względu na dzień, miesiąc i rok).
Metryczka
Tytuł
O algorytmach sortowania słów kilka
Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał się odnosi
Brak
Przedmiot
Informatyka
Etap edukacyjny
II/Szkoła podstawowa 7‑8
Podstawa programowa
5. Uczeń:
1) wyjaśnia pojęcie algorytmu, podaje odpowiednie przykłady algorytmów rozwiązywania różnych problemów;
2) formułuje ścisły opis prostej sytuacji problemowej, analizuje ją i przedstawia rozwiązanie w postaci algorytmicznej;
4) opisuje sposób znajdowania wybranego elementu w zbiorze nieuporządkowanym i uporządkowanym.
Nowa podstawa programowa
I. Rozumienie, analizowanie i rozwiązywanie problemów. Uczeń:
2) stosuje przy rozwiązywaniu problemów podstawowe algorytmy:
b) wyszukiwania i porządkowania: wyszukuje element w zbiorze uporządkowanym i nieuporządkowanym oraz porządkuje elementy w zbiorze metodą przez proste wybieranie i zliczanie;
Kompetencje kluczowe
Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 18.12.2006, Kompetencje kluczowe:
2) myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne;
3) informatyczne (TSI kompetencje społeczeństwa informacyjnego);
4) umiejętność uczenia się;
6) inicjatywność i przedsiębiorczość;
Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia
Po zapoznaniu się z e‑materiałem uczeń:
– dokonuje analizy problemu algorytmicznego, przeprowadza specyfikację algorytmu;
– stosuje podejście algorytmiczne, porządkuje elementy (liczby, wyrazy) wykorzystując algorytm sortowania przez zliczanie oraz sortowania pozycyjnego;
– przeprowadza dyskusję złożoności algorytmu, ocenia jego efektywność.
Powiązanie z e‑podręcznikiem
Brak