Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Climate Change / Zmiany klimatu
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, I.13, II.2, II.5, II.8, III.4, V.6, VII.4, X, XI, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu zmian klimatu.
Uczeń umie wskazać najbardziej zaskakujące dla siebie fakty dotyczące mitów związanych ze zmianami klimatu i wyjaśnić, dlaczego ludzie zaprzeczają istnieniu tych zmian.
Uczeń redaguje wpis na blog, w którym opowiada o zmianach klimatu oraz raporcie IPCC.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zmian klimatu.
Uczeń kształtuje wiedzę o zmianach klimatycznych.
Uczeń kształtuje postawę krytycznego myślenia w kwestii przekonań na temat zmian klimatycznych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do pracy z e‑materiałem uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Odpowiedzi porównują w parach i na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Climate Change Is as Real as You and Me i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What is the difference between weather and climate?
Przed przeczytaniem pozostałych fragmentów tekstu Climate Change Is as Real as You and Me przewidują, które ze stwierdzeń z Exercise 2 (Przeczytaj) mogą być prawdziwe, a które fałszywe. Następnie uczniowie czytają tekst i sprawdzają, czy ich odpowiedzi znajdują potwierdzenie w treści. Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w parach wykonują mapę pojęć, w której uwzględniają kluczowe informacje i słownictwo z tekstu. Wyjściowym hasłem w mapie jest climate change, od którego promieniście odchodzą strzałki prowadzące do poszczególnych kwestii dotyczących tego zjawiska. Przy każdym elemencie uczniowie umieszczają kilka istotnych wyrażeń pomocnych przy omawianiu poszczególnych kwestii. Alternatywnie: Uczniowie w grupach trzyosobowych ustalają, które informacje z tekstu są ich zdaniem kluczowe dla omawianego zagadnienia. Poszczególne grupy prezentują swoje wybory na forum klasy.
Uczniowie odpowiadają na pytania w Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, po czym chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach. W razie potrzeby ponownie słuchają nagrania. Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy. Dodatkowo uczniowie starają się rozwinąć każdy punkt o inne informacje, które zapamiętali z nagrania.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi (dyskusja po angielsku). Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Plik audio). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach lub w formie dyskusji na forum klasy wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Zwracają uwagę na użycie w wypowiedzi słownictwa dotyczącego zmian klimatycznych, które pojawiło się w e‑materiale.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) oraz Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about climate change and the IPCC (the Intergovernmental Panel on Climate Change) report. Write a blog entry in which you:
explain what climate change is and how it’s different from global warming;
name 5–6 consequences of climate change;
mention what the IPCC report is;
describe the vision of the earth’s future which the most recent IPCC report presents.
Your blog entry should have 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie uzupełniają mapy pojęć, które wykonali na wcześniejszym etapie pracy z e‑materiałem, o kluczowe informacje i słownictwo zawarte w pliku audio (mity dotyczące zjawiska ze zmian klimatycznych, skutki zmian klimatycznych, rola człowieka w powstawaniu zjawiska). Przy każdym elemencie mapy uczniowie wypisują kluczowe słownictwo, które uznają za pomocne przy omawianiu mapy. Na kolejnej lekcji omawiają wskazane przez kolegę/koleżankę zagadnienia ujęte w swojej mapie.