Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Power of Wind / Moc wiatru
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, I.12, I.13, II.2, II.4, II.5, III.1, III.2, III.4, III.5, V.2, V.3, V.6, V.8, VII.4, VII.14, X, XI, XII, XIII
Poziom nauczania - podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z energią wiatrową.
Uczeń potrafi określić możliwe sposoby wykorzystania energii wiatrowej w jego szkole, które następnie proponuje dyrektorowi w formie krótkiego listu.
Uczeń potrafi przedyskutować wady i zalety morskiej farmy wiatrowej oraz przygotować program wycieczki szkolnej na taką farmę.
Uczeń potrafi zredagować e‑mail do kolegi/koleżanki z zagranicy, w którym wyjaśnia, jak wykorzystuje energię wiatru.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat energii wiatrowej.
Uczeń poszerza wiedzę na temat energii wiatrowej.
Uczeń potrafi w opisać w języku obcym zalety energii wiatrowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z pierwszym akapitem tekstu The History and Future of Wind Power (Przeczytaj) i odpowiadają na pytanie nauczyciela: Why is it important to use alternative sources of energy?
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy – grupę A i grupę B. Grupie A przydziela fragment tekstu pt. Wind Energy In the Past, grupa B otrzymuje fragment How We Use the Wind Nowadays. Uczniowie czytają przydzielone im fragmenty tekstu, sprawdzają w słowniku niezrozumiałe wyrażenia, w przypadku problemów proszą nauczyciela o pomoc. Następnie układają pytania do swoich akapitów.
Nauczyciel sprawdza poprawność pytań, po czym uczniowie łączą się w pary (uczeń A + uczeń B) i wymieniają się pytaniami. Uczeń A zapoznaje się z resztą tekstu i odpowiada na pytania otrzymane od kolegi/koleżanki, uczeń B postępuje identycznie.
Uczniowie wracają do grup wyjściowych (grupa A i grupa B) i wspólnie ustalają ostateczne odpowiedzi na pytania drugiej grupy. Odpowiedzi prezentują na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, przytaczając właściwe fragmenty tekstu. Opcjonalnie: uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 6 (Przeczytaj). Najpierw wyszukują w tekście odpowiednie słownictwo, a następnie przystępują do realizacji zadania. Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do ilustracji.
Uczniowie wykonują Exercise 3, a następnie w parach Exercise 4 (Ilustracja interaktywna). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie trzykrotnie dobierają się w pary – za każdym razem z inną osobą – i kolejno w każdej parze odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your family is eco‑conscious, so you have recently installed a wind turbine near your house. Write an email to a friend from England about using wind energy. In the email:
inform your friend when and why your family started to use wind energy;
inform your friend about the benefits of the wind energy in your house;
explain in what way wind energy benefits the environment;
encourage your friend to start using wind power.
Your answer should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą mapę pojęć na podstawie tekstu oraz ilustracji interaktywnej z e‑materiału, w której uwzględniają kluczowe informacje na temat energii wiatrowej i słownictwo z nią związane (minimum 12 wyrazów/wyrażeń). Na następnej lekcji uczniowie będą w parach prezentować sobie swoje mapy.