Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Lech
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Guess My Job / Odgadnij mój zawód
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.2
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń posługuje się słownictwem związanym z różnymi zawodami i sprzętami potrzebnymi do ich wykonywania.
Uczeń potrafi wymienić sprzęty, którymi posługują się przedstawiciele wybranych zawodów.
Uczeń potrafi scharakteryzować różne zawody, takie jak strażak czy naukowiec.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat różnych zawodów.
Uczeń kształtuje świadomość własnych inklinacji zawodowych poprzez refleksję nad różnymi profesjami.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy, zadawanie zagadek, kalambury)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: What’s your dream job? Who do you want to be in the future? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Shops for Professionals i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst Shops for Professionals i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Prezentują je na forum klasy i uzasadniają cytatami z tekstu.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj).
What kind of scissors does “Cutting Edge” offer?
Which shop, in your opinion, has the most attractive offer?
Uczniowie ćwiczą w parach literowanie i pisownię wyrazów z tekstu Shops for Professionals. Uczeń A literuje dane słowo, a uczeń B stara się je poprawnie zapisać. Następnie zamieniają się rolami.
W ramach przygotowania do oglądania filmu uczniowie wykonują Exercise 1 i 2 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 3 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na treści zawarte w filmie.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 4 (Film). Podają je na forum klasy i uzasadniają, powołując się na treści zawarte w filmie.
Uczniowie uzupełniają Exercise 5 (Film) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Film). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się) i nanoszą odpowiedzi na tablicę. Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy, po czym uczniowie w parach odczytują dialogi z ćwiczenia, zamieniając się rolami.
Pracując w parach, uczniowie odtwarzają z pamięci i zapisują listę wszystkich zawodów wymienionych w e‑materiale. Następnie zadają sobie zagadki. Uczeń A wypowiada zdanie dotyczące danego zawodu, a uczeń B odgaduje, jaka to profesja. Dodatkowo mogą powtórzyć zabawę, zadając sobie zagadki na temat sprzętów używanych przez przedstawicieli zawodów omówionych w materiale.
Uczniowie grają na forum klasy w kalambury. Chętni demonstrują różne czynności związane z danym zawodem. Pozostali uczniowie nazywają czynności, stosując słownictwo z lekcji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–4, 6 i 7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pisemnie Exercise 8 (Sprawdź się): You and your schoolmates are working on a school project about different jobs. Imagine you do a certain job and write an email in a form of a riddle in which you:
write what time you work;
describe your tools or equipment;
write what skill are needed to do this job;
ask your friends to guess your job.
Your ad should be 50–100 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie piszą krótkie streszczenia/charakterystyki zawodów zaprezentowanych w filmie. Na kolejnej lekcji wybrane osoby prezentują swoje prace.