Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Byliniak
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Can You Do on a Tablet? / Co możesz robić na tablecie?
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.12, II.5, III.4, V.2, V.5, V.8, VII.8, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń rozszerza zasób słownictwa dotyczącego technologii.
Uczeń opisuje, co można robić na tablecie.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje świadomość możliwości oferowanych przez urządzenia takie jak tablet.
Uczeń kształtuje świadomość możliwości twórczego wykorzystania tabletu, np. w celu robienia zdjęć/filmów.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z katalogiem interaktywnym, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Tablets have many functions (Przeczytaj) i pyta: What functions do tablets have? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Wspólnie odpowiadają na pytanie z Exercise 1 (Przeczytaj), po czym sugerują, jakiego słowa równieśnicy używają po polsku w miejsce angielskiego application.
Nauczyciel zaprasza uczniów do rozmowy klasowej pytaniem: What is your favourite app? In your opinion, what app is the most useful one? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst You Have Got a Tablet. What Now? i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają je na forum klasy i uzasadniają, powołując się na konkretne fragmenty tekstu.
Uczniowie czytają tekst You Have Got a Tablet. What Now? jeszcze raz i w parach wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą zdania na tablicę.
Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj). Relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
Uczniowie pracują w grupach czteroosobowych. Zadaniem uczniów jest ustalenie odpowiedzi na pytanie: What is the best technology to use in class? Is it a tablet/interactive board/smartphone/in‑class group discussion? Why? Po zakończeniu rozmów reprezentanci relacjonują dyskusje grupowe na forum klasy.
W ramach wprowadzenia do katalogu interaktywnego uczniowie wykonują Exercise 1 (Katalog interaktywny). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem i wykonują Exercise 2 (Katalog interaktywny). Odpowiedzi odczytują na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 (Katalog interaktywny). Sprawdzają odpowiedzi w parach i podają je na forum klasy oraz nanoszą na tablicę.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Katalog interaktywny).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się): You took a nice picture and you want to share it with your friends and family. Write a blog post with 2–4 sentences about the picture. Ask what they do on their tablets. Chętni prezentują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You got a new tablet for your birthday. In an email to a friend in England:
write two things that you do on the tablet;
write what you don’t like to do on it;
suggest what you can do together on your tablets.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Katalog interaktywny z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie przepisują wymienione w katalogu czynności wykonywane na tablecie w kolejności od najczęściej przez siebie wykonywanych do tych, które wykonują najrzadziej. Porównują prace w parach.