Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: It’s Breakfast Time! / Czas na śniadanie!
Grupa docelowa: klasa 2 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.1, 1.5, 1.6, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa różne posiłki i produkty spożywcze.
Uczeń odpowiada na pytanie, co je na śniadanie, obiad i kolację.
Uczeń podaje godziny, w których jada śniadanie, obiad i kolację.
Cele motywacyjne:
Uczeń poznaje i utrwala słownictwo umożliwiające opisanie posiłków, które spożywa w ciągu dnia.
Uczeń kształtuje świadomość własnych preferencji żywieniowych oraz różnic indywidualnych pod względem tych preferencji w grupie rówieśniczej.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces nauki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej, błąd jako narzędzie doskonalenia)
strategie kompensacyjne (wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe, dryl językowy)
metoda aktywizująca (zadania ruchowe/nauczanie polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel wyjaśnia uczniom: Today, we’ll talk about food – food for breakfast, food for snacks, food for dinner i pyta: What is your favourite food?, a ochotnicy odpowiadają. Następnie rozkłada na podłodze obrus, pokazuje uczniom magiczną torbę, w której ukryte są różne produkty – jajko, kromka chleba, jabłko, banan, jogurt, paczka makaronu. Zaprasza wybranego ucznia do zanurzenia ręki w torbie i odgadnięcia, co trzyma w dłoni. Kiedy uczeń zgadnie, wyjmuje produkt i kładzie go na obrusie, po czym podaje jego nazwę, np.: It’s an apple. Pozostali uczniowie powtarzają po koledze/koleżance. Jeśli w tym wariancie zabawa wydaje się za trudna, nauczyciel może przed rozpoczęciem zgadywanki zaprezentować uczniom zawartość torby, nazwać kolejne produkty i dopiero potem przejść do zabawy w zgadywanie. Kiedy wszystkie produkty znajdą się na obrusie, nauczyciel prosi, aby wszyscy dobrze się im przyjrzeli i zamknęli oczy, a potem chowa jedną rzecz z powrotem do torby. Rzutem piłeczki wyznacza ucznia, którego zadaniem jest odpowiedzieć, co zniknęło. Zabawa trwa dopóki wszystkie produkty nie znajdą się z powrotem w magicznej torbie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj) i odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają. Ochotnicy podchodzą do tablicy i zaznaczają prawidłowe odpowiedzi.
Nauczyciel wyświetla na tablicy dialogi (Przeczytaj) i odtwarza nagrania, a uczniowie śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych. Następnie nauczyciel wyświetla tylko ilustracje, za każdym razem pytając o godzinę na zegarze z ilustracji What time is it? Kiedy uczniowie np. odpowiedzą 8 o’clock, nauczyciel powtarza i prosi o dokończenie zdania It’s time for…..(breakfast).
Nauczyciel rozdaje uczniom zestawy minikart z ilustracjami produktów wspomnianymi w dialogach. Odtwarza dialogi po raz drugi, a uczniowie układają przed sobą karty zgodnie z tym, co usłyszeli. Ochotnicy prezentują zestawy kart na forum klasy, tak aby pozostali mogli sprawdzić, czy wybrali odpowiednie minikarty.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza kolejne zdania i zadaje pytania z ćwiczenia, a uczniowie głosują na poprawną odpowiedź. Stają obok krzesełek, jeśli uważają, że odpowiedź A jest poprawna. Podnoszą ręce w górę, jeśli ich zdaniem poprawna jest odpowiedź B. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Odczytuje propozycje odpowiedzi, a uczniowie pracując w parach, wybierają na urządzeniach mobilnych poprawne zdania. Ochotnicy nanoszą poszczególne odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują w parach. Nauczyciel rozdaje zestawy minikart z ilustracjami produktów i trzy papierowe talerzyki z napisami breakfast, lunch i dinner. Dzieci układają produkty na talerzykach. Kiedy skończą, nauczyciel pyta wybrane pary, np.: Marek and Ania, what do you have for breakfast? Dzieci odpowiadają pełnymi zdaniami, np.: We have…
Nauczyciel rozmieszcza w sali trzy kartki – lunch, breakfast, dinner – i wyjaśnia uczniom, że będzie wyczytywać i pokazywać na kartach różne godziny, a zadaniem uczniów jest podejść do odpowiedniej nazwy posiłku.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację z Exercise 1 (Audio). Wskazuje kolejne punkty na ilustracji i prosi wybranych uczniów o nazwanie produktów i naniesienie wyrazu na tablicę. Następnie wszyscy wykonują to samo na urządzeniach.
Nauczyciel odtwarza piosenkę (Audio). Podczas pierwszego odtworzenia dzieci słuchają. Podczas drugiego nauczyciel prosi, żeby pukali w ławki na początku każdej zwrotki, słysząc Knock, knock, knock. Podczas trzeciego odtworzenia wyświetla tekst piosenki i zaprasza dzieci do wspólnego śpiewania.
Uczniowie pracują w parach i na urządzeniach mobilnych porządkują wyrazy tak, aby utworzyć zdania w Exercise 2 (Audio). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel odczytuje zdania, a dzieci je powtarzają.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Audio) i odtwarza nagranie, a dzieci przeciągają odpowiednie elementy na talerz na urządzeniach mobilnych. Następnie, ochotnicy nanoszą kolejno odpowiedzi na tablicę. Na koniec, dzieci dodatkowo kolorują i upiększają talerz na urządzeniach mobilnych.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie siadają w kręgu. Nauczyciel rozkłada na podłodze karty obrazkowe przedstawiające jedzenie. Każdy uczeń dostaje kartę wyrazową i dopasowuje do obrazka. Kiedy wszystkie karty są dopasowane, jeden uczeń się odwraca, a drugi przestawia dwa obrazki lub napisy. Uczeń odwraca się z powrotem i zgaduje, co się zmieniło. Po kilku rundach zabawy, można zwiększyć poziom trudności, zmieniając położenie większej liczby kart. Zabawę można również przeprowadzić, dzieląc klasę na drużyny. Każda drużyna zdobywa punkt za prawidłowe zidentyfikowanie przesunięcia‑błędu, a wygrywa ta, która pomyliła się mniej razy.
Nauczyciel rozdaje uczniom wydrukowane karty pracy. Prosi dzieci o wycięcie rysunków i fragmentów zdań i przyklejenie ich w zeszytach, tak aby powstały rebusy przedstawiające ich ulubione dania na śniadanie, lunch i obiad. Na koniec dzieci prezentują prace w grupach, odczytując rebusy. Z prac powstaje wystawa klasowa.
Praca domowa:
Nauczyciel może wykorzystać wybrane ćwiczenia spośród Exercise 1–3 (Sprawdź się) jako pracę domową lub element sprawdzianu. Jeśli nauczyciel zada któreś ćwiczenie w ramach pracy domowej, sprawdza je na kolejnej lekcji.
Materiały pomocnicze: Produkty spożywcze (jajko, kromka chleba, jabłko, banan, jogurt, paczka makaronu), magiczna torba, obrus, karty obrazkowe i karty wyrazowe z ilustracjami i nazwami produktów wymienionych w lekcji, zestawy minikart obrazkowych z produktami z lekcji, zestawy papierowych talerzyków (po trzy na parę uczniów) opisanych breakfast, lunch, dinner , kartki z napisami breakfast, lunch, dinner , karty pracy z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel wyświetla na tablicy tekst piosenki. Następnie odtwarza ją i poleca uczniom uważnie słuchać. Po pierwszym odtworzeniu zamazuje kilka wyrazów i ponownie włącza nagranie. Zadaniem uczniów jest uzupełnić luki brakującymi wyrazami. Po drugim odsłuchaniu nauczyciel ponownie zamazuje kilka wyrazów itd. Zabawa trwa tak długo, aż uczniowie odśpiewają całą piosenkę z pamięci.