Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Maybe You Can Be the Next Olympic Champion? / Może to właśnie ty zostaniesz mistrzem olimpijskim?
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, I.14, II.1, II.5, III.4, IV.3, IV.6, V.1, V.5, VI.4, VII.4
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu nowych dyscyplin sportowych.
Uczeń potrafi wypowiedzieć się na temat nowych sportów olimpijskich.
Uczeń opisuje sprzęty i wyposażenie sportowe.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija zainteresowanie sportem i igrzyskami olimpijskimi.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat nowych sportów olimpijskich.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowanenauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów: Can you name ten Summer Olympic Games sports? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu New Summer Olympic Sports i odpowiedź na pytanie: Why were new disciplines added at the Tokyo Olympics? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie czytają pozostałą część tekstu New Summer Olympic Sports, a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj), odczytują odpowiedzi na forum klasy uzasadniając wybór każdego tytuły, a nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy.
Uczniowie w parach wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę, a następnie w parach lub niewielkich grupach dyskutują na temat: Which of the sports described in the text would you like to do the most? Why? Chętni relacjonują wypowiedzi kolegów i koleżanek na forum klasy.
Uczniowie samodzielnie na urządzeniach mobilnych łączą wyrażenia w Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują rozwiązanie zadania w parach, a następnie chętni odczytują poszczególne odpowiedzi na forum klasy.
Pracują w parach uczniowie tworzą trzy „zagadki” na wzór Exercise 4 (Przeczytaj) – wybierają z tekstu liczby, nazwy lub fakty i odpowiadające im wyjaśnienia i w formie układanki‑zagadki dają do rozwiązania sąsiedniej parze.
Chętni uczniowie podchodzą do tablicy i uzupełniają luki w Exercise 5 (Przeczytaj).
Uczniowie zaznaczają w tekście wyrażenia związane z poszczególnymi dyscyplinami, zwracając uwagę na kontekst, w jakim wystąpiły. Następnie w parach, w improwizowanej rozmowie na temat igrzysk, starają się użyć wszystkich zaznaczonych wyrażeń.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Uczniowie ćwiczą wymowę słów.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują Exercise 2–4 (Ilustracja interaktywna). Wskazani uczniowie prezentują odpowiedzi przy tablicy multimedialnej.
Uczniowie w parach dokonują porównania przedstawionych na ilustracji interaktywnej sportów. Stosują kryteria własnego pomysłu, np.: umiejętności, wiek, koszty, dostępność.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się). Nauczyciel zwraca uwagę na funkcję kategoryzacji, jako techniki sprzyjającej zapamiętywaniu słownictwa.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have read an article about new sports at the Summer Olympic Games. Write an email to a friend from England in which you:
explain which sport was the most interesting;
describe two rules of the sport;
write why you think adding the sport to the Summer Olympic Games was a good decision.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, korzystając z informacji zawartych w ilustracji interaktywnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują krzyżówkę obejmującą dziesięć haseł/wyrazów oraz dziesięć definicji.