Autorka e‑materiału: Aneta Wilemska‑Rudnik

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: The Cold / Wszystko o przeziębieniu

Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.11, II.1, II.5, III.4, IV.2, V.1, V.8, VI.9

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z przeziębieniem.

  2. Uczeń umie opisać objawy przeziębienia.

  3. Uczeń potrafi udzielić porady na temat tego, jak zapobiec przeziębieniu i jak postępować w przypadku zachorowania.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zdrowia.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat objawów powszechnych infekcji i sposobów zapobiegania chorobie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie (Przeczytaj) i pyta uczniów: What’s wrong with the person in the picture? How do you feel when you have a cold? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  2. Uczniowie układają puzzle w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst The Common Cold – What Is It? i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają rozwiązania na forum klasy i uzasadniają je, odwołując się do odpowiednich fragmentów dialogu, a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  3. Uczniowie pracują na forum klasy i wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj). Używają słownictwa z tekstu: How do you feel when you have a cold? What are the three symptoms of the common cold? Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.

  5. Uczniowie pracują w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytanie: What should you do, if you have a runny nose/sore throat/cough? Nauczyciel zachęca uczniów, żeby zastosowali konstrukcje should/shouldn’t/must, które poznali na wcześniejszych lekcjach. Nauczyciel pomaga w znalezieniu potrzebnego słownictwa, a uczniowie metodą burzy mózgów gromadzą pomysły na poprawę zdrowia. Na koniec prezentują pomysły na forum klasy, a nauczyciel zapisuje je na tablicy.

  6. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie zapoznają się z ilustracją, a następnie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Porównują sposoby na walkę z przeziębieniem wymienione na ilustracji do swoich pomysłów z punktu 5.

  8. Uczniowie analizują ilustrację w parach i wykonują kolejno Exercise 3 oraz 4 (Ilustracja interaktywna). Chętni odczytują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Ilustracja interaktywna). Chętni odczytują zdania na forum klasy.

  2. Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 4 (Sprawdź się). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie, pracując w parach, odgrywają scenkę, w której uczeń A jest pacjentem, a uczeń B lekarzem. Uczeń A opowiada o objawach choroby, a uczeń B udziela porady na temat tego, co pić i co jeść podczas choroby. Następnie zamieniają się rolami. Wybrane pary prezentują scenki na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–3, 5–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You often have a cold in spring. In your blog entry you want to write how you usually treat the common cold:

  • write how you usually feel when you have a cold;

  • describe what you usually do to treat a cold;

  • ask readers what they do when they have a cold.

Write between 50‑120 words.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie tworzą mapę pojęć na temat sposobów leczenia przeziębienia, stosując słownictwo z ilustracji interaktywnej.