Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marta Mrozik
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What’s For Lunch? / Co jest na obiad?
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.6, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1, 3.2, 4.1, 4.3, 5.1, 6.3, 7, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa posiłki spożywane w ciągu dnia.
Uczeń wymienia potrawy, które bohaterki e‑materiału jedzą w ciągu dnia.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo pozwalające na opisanie posiłków.
Uczeń rozwija świadomość różnic w preferencjach żywieniowych wśród rówieśników.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje dowolny utwór muzyczny, plastikowe kubeczki (po jednym dla każdego), karty obrazkowe i zestawy minikart obrazkowych z produktami: bread, cereal, milk, fish, chicken, chips, pizza, eggs, oraz karty z napisami breakfast, lunch, dinner.
Dzieci stają w kręgu. Nauczyciel prezentuje uczniom karty obrazkowe z produktami, które za chwilę pojawią się w Exercise 1 (Przeczytaj). Pyta: What is this? Dzieci odpowiadają chórem, np.: bread. Jeśli nie wiedzą, nauczyciel modeluje nazwę produktu i prosi o powtórzenie. Następnie nauczyciel pyta: Who likes bread? i prosi, żeby wszyscy, którzy lubią dany produkt, podskoczyli trzy razy, mówiąc: I do, I do, I do.
Nauczyciel prezentuje na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają chórem.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym pytaniu zawierającym nazwę posiłku oraz zdaniu zawierającym nazwę produktu i zwrot grzecznościowy (Please/Thank you). Prosi uczniów o powtórzenie danego pytania/zdania. Raz powtarzają dziewczynki, a raz chłopcy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a uczniowie zaznaczają odpowiedzi na urządzeniach mobilnych. Następnie, nanoszą odpowiedzi na
Uczniowie pracują w zespołach czteroosobowych. Każdy zespół dostaje od nauczyciela trzy karty z nazwami posiłków: breakfast, lunch, dinner, oraz zestaw minikart obrazkowych z rysunkami produktów. Zespoły grupują produkty zgodnie z tym, do jakiej kategorii przynależą w historyjce (nie w rzeczywistości) – Exercise 3 (Przeczytaj). Nauczyciel prosi wybrane trzy zespoły o przedstawienie kolejnych posiłków, mówiąc np.: Team 1, what do you have for breakfast? Następnie każdy zespół grupuje nazwy produktów w Exercise 3 na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablic:ę.
Uczniowie pracują w parach. Jedna osoba pozostaje w posiadaniu wszystkich minikart obrazkowych z rysunkami produktów. Wciela się ona w rolę rodzica i zadaje trzy pytania:
What do you want for breakfast?
What do you want for lunch?
What do you want for dinner?
Druga osoba gra rolę dziecka proszącego o konkretne, ulubione produkty, pamiętając przy tym, by używać zwrotów Please oraz Thank you na końcu zdań, tak jak bohaterki historyjki z e‑materiału. Na koniec nauczyciel prosi wybrane pary o zaprezentowanie minidialogów na forum klasy. Docenia użycie zwrotów grzecznościowych.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Plik audio). Najpierw zwraca uwagę na ilustracje i pyta uczniów o to, co widzą: What food do you see in the picture? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie, pracując w parach, łączą obrazki z opisami na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy nanoszą pojedyncze odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel dwukrotnie odtwarza piosenkę (Plik audio), zachęcając dzieci, żeby włączyły się na końcu każdego wersu i śpiewały razem z nagraniem: Eggs are yummy/chicken is yummy/pizza is yummy, too.
Uczniowie pracują w parach z kartami obrazkowymi przedstawiającymi produkty z piosenki. Słuchając piosenki po raz trzeci, układają na ławce karty zgodnie z kolejnością, w jakiej nazwy pojawiają się w nagraniu. Nauczyciel sprawdza kolejność kart na ławkach, po czym prosi o uzupełnienie ćwiczenia na urządzeniach mobilnych. Na koniec ochotnicy nanoszą kolejne elementy z ćwiczenia na tablicę.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel odtwarza piosenkę, a uczniowie śpiewają wraz z nagraniem.
Nauczyciel wyświetla ilustracje z Exercise 3 (Plik audio). Odtwarza nagrania, a uczniowie powtarzają – raz głośno, raz cicho.
Nauczyciel rozmieszcza w różnych miejscach sali karty obrazkowe z produktami. Odtwarza dowolny utwór muzyczny, podczas którego uczniowie tańczą na środku sali, po czym zatrzymuje muzykę i mówi: It’s breakfast time! What’s yummy for you? Zadaniem dzieci jest podejść do karty przedstawiającej jeden z produktów śniadaniowych (eggs, bread, cereal, milk). Nauczyciel wznawia odtwarzanie muzyki, a kiedy ponownie ją zatrzymuje, mówi: It’s lunch time! What’s yummy for you? oraz It’s dinner time! What’s yummy for you?
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Dowolny utwór muzyczny, plastikowe kubeczki (po jednym dla każdego), karty obrazkowe i zestawy minikart obrazkowych z produktami: bread, cereal, milk, fish, chicken, chips, pizza, eggs, oraz karty z napisami breakfast, lunch, dinner.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W domu uczniowie uczą się na pamięć słów piosenki i zaczynąją od niej rozgrzewkę do kolejnej lekcji.
Na podstawie piosenki uczniowie rysują minikomiksy o sobie i swoich preferencjach żywieniowych. Komiks składa się z dwóch rysunków. Pierwszy przedstawia ucznia jedzącego coś, co lubi, oraz dymek dialogowy zawierający słowo Yummy! Drugi rysunek to odwzorowanie ucznia jedzącego coś, czego nie lubi, i dymek dialogowy zawierający słowo Yuck! Aby dzieciom udało się wykonać taką pracę, nauczyciel powinien przygotować komiks modelowy i wyświetlić go na tablicy, zanim dzieci przystąpią do zadania. Z prac powstaje klasowa wystawa komiksów.