Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Copyrights / Prawa autorskie
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, I.14, III.4, III.7, V.1, V.2, V.4, VII.4, VII.9, VII.11, VII.14, VIII.3, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z prawami autorskimi.
Uczeń potrafi wskazać najciekawsze i najbardziej zaskakujące informacje dotyczące praw autorskich.
Uczeń potrafi napisać tekst ulotki zachęcający do udziału w wykładzie na temat praw autorskich.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Anglii e‑mail, w którym opisuje wykonaną przez siebie prezentację multimedialną dotyczącą praw autorskich.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy z zakresu praw autorskich.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat praw autorskich.
Uczeń kształtuje postawę poszanowania praw autorskich.
Uczeń kształtuje refleksyjne i krytyczne podejście do stosowania narzędzi cyfrowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie pojęcia praw autorskich: How do you understand the term copyright? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę. Uczniowie rozwijają odpowiedź na pytanie nauczyciela z pkt 1, wykorzystując słownictwo z Exercise 1.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na tytuł tekstu What You Need to Know About Copyright i pyta: What do you expect to learn about copyright from the text you’re going to read in a moment? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie pracują w parach. Uczeń A czyta dwa pierwsze akapity tekstu, uczeń B pozostałe fragmenty. Następnie uczniowie dzielą się między sobą kluczowymi informacjami dotyczącymi praw autorskich zawartymi w ich fragmentach tekstu. Po czym na forum klasy prezentują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
Uczniowie czytają cały tekst, sprawdzają w słowniku niezrozumiałe słownictwo i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie odpowiadają w parach na pytania w Exercise 4 (Przeczytaj). W tym celu wybierają z tekstu słownictwo przydatne do realizacji zadania, a następnie wykonują to zadanie. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach rozgrzewki do pracy z prezentacją uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi zadanie na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną i wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Uzasadniają odpowiedzi, odwołując się do treści prezentacji.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi zadanie na tablicę.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). W tym celu wyszukują w prezentacji słownictwo i informacje przydatne do realizacji zadania, a następnie w parach odpowiadają na pytania. Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 6 i 7 (Sprawdź się).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–5 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): Your teacher assigned everybody in your class to prepare a short presentation about issues connected to copyrights. Write a letter to your British friend using 100–150 words and:
explain what event made the teacher give your class such homework;
describe what your presentation was about;
mention at least two things you learnt from that lesson;
explain how you are going to use the new knowledge.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, bazując na prezentacji multimedialnej z e‑materiału, przygotowują listę 10–12 ponumerowanych pytań otwartych dotyczących jej treści. Na kolejnej lekcji pracują w parach, na zmianę. Uczeń A podaje numer pytania na liście ucznia B. Uczeń B odpowiada na to pytanie, a zadaniem ucznia A jest sformułować pytanie, na które padła odpowiedź. Następnie zamieniają się rolami. Uczniowie nie pokazują sobie wzajemnie list pytań.