Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Welcome to the Metaverse / Witamy w metaświecie?
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, II.2, II.5, III.1, III.4, V.6, V.11, VII.4, VII.5, VIII.1, VIII.2
Poziom kształcenia: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu wirtualnych technologii i metaświata.
Uczeń wyraża i uzasadnia opinię na temat zalet i zagrożeń związanych z metaświatem.
Uczeń prezentuje stanowisko wobec zjawiska wpływu wirtualnych światów na relacje między ludźmi.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat wirtualnych technologii.
Uczeń rozwija świadomość wpływu wirtualnych światów na relacje między ludźmi.
Uczeń kształtuje ciekawość poznawczą w zakresie technologii komputerowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla ilustrację „Can experiences in the metaverse be as good as the real ones?” (Przeczytaj) i prosi o odpowiedź na pytanie pod zdjęciem na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Buckle up: the New Reality is in the Making! i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Sprawdzają je na forum klasy i uzasadniają, powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie pracując w parach łączą wyrażenia w zdania w Exercise 3 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych po czym odczytują pełne zdania na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę. Ustalają wspólnie odpowiedzi, po czym prezentują je na forum klasy i tłumaczą swoje wybory, a nauczyciel sprawdza odpowiedzi. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.
Uczniowie pracując samodzielnie wybierają odpowiednie przyimki w Exercise 4 (Przeczytaj). Następnie odczytują zdania na forum klasy, a nauczyciel zaznacza prawidłowe odpowiedzi na tablicy. Dodatkowo, nauczyciel może poprosić uczniów o stworzenie własnych zdań z phrasal verbs z ćwiczenia.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach i odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Przeczytaj): What are the advantages and disadvantages of some or even all aspects of our lives being transferred into virtual reality?
Chętni relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją na forum klasy i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach, po czym omawiają je i uzasadniają na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach lub na forum klasy i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna):
What metaverse‑like elements are already available nowadays?
In your opinion, what will be the biggest benefit and threat of the metaverse? Why?
Is the metaverse something you are looking forward to? Why? Why not?
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w parach i ustnie odpowiadają na pytanie z Exercise 7 (Sprawdź się): Which aspect of your life would be most affected by the metaverse? Why? Wskazane osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about the metaverse. Write an email to your friend in which you will:
explain what the metaverse is and discuss one difference between the metaverse and the internet;
mention the potential of metaverse in the areas of work and education;
present one challenge that the metaverse will have to face to be fully functional;
express your opinion about ethical issues connected with the development of the metaverse.
Your email should have 100–150 words.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie analizują prezentację i tworzą osobisty ranking zagrożeń społecznych, jakie niesie ze sobą rodzaj technologii omawiany w prezentacji. Elementy układają od najbardziej niepokojącego do najmniej niepokojącego. Następnie prezentują i uzasadniają opinie w parach lub grupach. Starają się też przewidzieć dalsze konsekwencje zmian w stosunkach międzyludzkich zachodzących pod wpływem nowych technologii.