Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: New Energy / Nowa Energia

Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.13, II.2, III.1, III.4, V.1, V.8, X

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] Kompetencje cyfrowe

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące rozwiązań mieszkalnych sprzyjających środowisku.

  2. Uczeń umie wskazać różnicę między domem pasywnym a domem zeroenergetycznym. 

  3. Uczeń potrafi opisać główny element domu pasywnego i wyjaśnić, dlaczego jest tak istotny.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę na temat architektury sprzyjającej środowisku.

  2. Uczeń zwbogaca wiedzę na temat domów pasywnych, zeroenergetycznych oraz sposobów ich działania.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem, animacja)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel mówi: Ecology is an important issue nowadays. Give yourself a grade from 1 to 6 for how eco‑friendly you are. Uczniowie przyznają sobie ocenę, po czym na forum klasy ochotnicy uzasadniają wybór oceny.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu New Energy i odpowiedź na pytania:

  • According to the paragraph, why do we need energy in buildings?

  • What are the ways to reduce the use of energy?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. Uczniowie pracują w parach. Uczeń A zapoznaje się z fragmentem tekstu Zero Energy House, uczeń B czyta fragment Passive House. W parach relacjonują sobie kluczowe informacje zawarte we fragmentach, które przeczytali. Następnie na forum klasy nauczyciel prosi uczniów o podzielenie się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki. Alternatywnie: Uczniowie pracują w dwóch grupach. Grupa A zapoznaje się z fragmentem tekstu Zero Energy House, grupa B czyta fragment Passive House. Następnie w grupach uczniowie układają pytania do fragmentu, który przeczytali. Po sprawdzeniu poprawności pytań nauczyciel dzieli uczniów na pary: uczeń z grupy A pracuje w parze z uczniem z grupy B. Uczniowie wymieniają się pytaniami. Uczeń A czyta fragment tekstu Passive House i odpowiada na otrzymane pytania. Uczeń B zapoznaje się z fragmentem Zero Energy House i również odpowiada na otrzymane pytania. Odpowiedzi omawiane są na forum klasy.

  2. Uczniowie realizują Exercise 2 (Przeczytaj).

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i uzasadniają je na forum klasy, odwołując się do fragmentów tekstu.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną. Uczniowie sprawdzają, w jakim kontekście wyrażenia z zadania pojawiły się w tekście. Dodatkowo mogą przećwiczyć słownictwo z zadania, wykorzystując kostkę do gry. Nauczyciel rzuca kostką. Liczba wyrzuconych oczek wskazuje na liczbę wyrażeń, z którymi uczniowie muszą ułożyć zdanie (jedno oczko na kostce – uczniowie układają zdania z jednym wyrazem, sześć oczek – w zdaniu powinno pojawić się sześć wyrazów). Chętne osoby odczytują zdania na forum klasy.

  5. Uczniowie realizują Exercise 5 (Przeczytaj). Ochotnicy odczytują prace na forum klasy.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Animacja).

  7. Uczniowie zapoznają się z animacją, a następnie wykonują Exercise 2 (Animacja). Sprawdzają odpowiedzi w parach, po czym na forum klasy określają funkcję, jaką wskazane przez nich elementy pełnią w domu pasywnym.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Animacja). Porównują odpowiedzi w parach. Wyznaczona osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Animacja). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Nauczyciel może przydzielić uczniom poszczególne elementy domu pasywnego, tak aby opisane zostały wszystkie elementy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 4 (Sprawdź się). Ochotnik lub osoba wyznaczona nanosi odpowiedzi na tablicę.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–3, 5–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie realizują Exercise 8 (Sprawdź się): Your parents decided to build an ecological house and you want to write an email to a friend in which you:

  • explain why the house will be eco‑friendly;

  • write why it is important to build such houses;

  • ask about other ways your friend cares for the environment.

Write 50–120 words.

Materiały pomocnicze: Animacja z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują dwa zadania. Pierwsze dotyczy treści animacji i powinno zawierać siedem zdań typu prawda/fałsz. Drugie ma sprawdzać znajomość siedmiu wyrażeń z animacji i może mieć np. formę wpisywania w wyrazy brakujących liter, tłumaczenia fragmentów zdań. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się zadaniami i rozwiązują te otrzymane od kolegi/koleżanki.