Dla nauczyciela
Autorzy e‑materiału: Marcin Legeżyński i Ela Borowiec
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: She's a Pilot. He's an Astronaut / Ona jest pilotką. On jest astronautą
Grupa docelowa: klasa 5 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.8 , II.5, III.4, V.1, V.6,
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo związane z zawodami pilota i astronauty oraz stosuje jest w różnych kontekstach komunikacyjnych.
Uczeń dowiaduje się, jakie inne osoby współpracują z pilotami i astronautami.
Uczeń redaguje wiadomość e‑mail, w której opisuje wizytę sławnego pilota w swojej szkole i dzieli się opinią o jego pracy.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija zainteresowanie niecodziennymi zawodami.
Uczeń buduję postawę planowania swojej zawodowej przyszłości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (prezentacja multimedialna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcia ziemi widzianej z pokładu różnych statków (Przeczytaj) i pyta: The world looks different from above. Would you like to have such a view at work? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do czytanki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali tekst Two Interesting Jobs! (Przeczytaj) i samodzielnie wybrali prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie czytają odpowiedzi i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie czytają zdania w Exercise 3 (Przeczytaj) i wybierają, kto je wypowiada. Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.
Uczniowie w parach uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją multimedialną uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie spod zdjęcia na początku sekcji. Potem grają w memo w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna).
Nauczyciel odtwarza prezentację. Następnie uczniowie wykonują Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie ponownie oglądają prezentację i samodzielnie zaznaczają prawdziwe odpowiedzi w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych porozmawiali na temat plusów i minusów pracy astronauty (lub pilota): What are the advantages and disadvantages of working as an astronaut/pilot? Uczniowie rozmawiają, a następnie dzielą się wnioskami na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach rozmawiają na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się).
Następnie uczniowie dokonują samoewaluacji – ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Last week a famous pilot came to your school. Write an email about this visit to your friend from England. In the email:
explain who the pilot is;
inform him/her what the pilot does;
tell what you think about the pilot’s job.
Your entry should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie studiują prezentację multimedialną z e‑materiału. W parach tworzą krzyżówkę zawierającą 6 haseł z prezentacji. Polecenie: Work with a friend. Create a crossword including 6 words from the presentation in e‑material. Write 6 definitions and create crossword blocks.