Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Renata Nowakowska, Marta Hilgier
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Go on Foot! / Chodźmy na piechotę!
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, II.2, II.5, III.1, III.4, III.6, V.2, VIII.1, VIII.2, XI, XII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane ze środkami transportu.
Uczeń potrafi opowiadać o tym, jak można podróżować do szkoły i pracy.
Uczeń potrafi opowiedzieć, jak można dostać się za granicę oraz jak poruszać się po obcym mieście.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo związane ze środkami transportu.
Uczeń przyswaja wyrażenia z czasownikiem go.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów oraz przewidywanie znaczeń nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcia przedstawiające różne środki transportu, wskazuje poszczególne zdjęcia i mówi: What means of transport can you see in the photos? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Alternatywnie: Uczniowie literują poszczególne wyrazy, a chętne lub wskazane przez nauczyciela osoby nanoszą kolejne litery na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu Travelling Around the City i wyszukanie wymienionych w nim środków transportu. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst Travelling Around the City i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 i 4 (Przeczytaj).
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w grupach odpowiedzieli na pytania: What means of transport do you like the most? Why? What means of transport do you use the most? Nauczyciel systematyzuje odpowiedzi na tablicy, tak żeby uczniowie zobaczyli, co jest najpopularniejszym środkiem transportu w ich grupie.
Nauczyciel wyświetla zdjęcie Aten (Plik audio) i informuje uczniów, że teraz pora na wycieczkę do Aten i że uczniowie wysłuchają opowieści Diego o wakacjach w Atenach (Plik audio).
Uczniowie na wyścigi wyszukują wyrazy związane z wakacyjnym podróżowaniem w Exercise 1 (Plik audio). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Uczniowie zapoznają się z plikiem audio i zaznaczają poprawne odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Odczytują je na forum klasy.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i w parach wykonują Exercise 3 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę interaktywną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Chętne lub wskazane przez nauczyciela osoby odczytują prace na forum klasy. Dodatkowo, aby zachęcić uczniów do aktywnego słuchania, nauczyciel może poprosić ochotników o zrelacjonowanie informacji usłyszanej od kolegi/koleżanki, zadając pytanie: How does X usually travel on holiday? Do you remember?
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne lub wskazane przez nauczyciela osoby odczytują prace na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie spacerują po klasie i ich zadaniem jest uzyskanie odpowiedzi na pytania z zadania od jak największej liczby osób. Uczniowie sporządzają notatki, tak aby na forum klasy zrelacjonować, czego dowiedzieli się od kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about your typical holidays to a friend from England. In the email:
tell the friend where you usually go;
describe what means of transport you use there;
explain how you get back home. Your answer shouldn't be longer than 50 words.
Dodatkowo nauczyciel może zadać uczniom, żeby przeczytali tekst:
https://kids.britannica.com/kids/article/Acropolis/351394 i wybrali 3 fakty, które ich zaskoczyły lub zainteresowały.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału i dodatkowo artykuł z Encyklopedii Britannica Kids o Akropolu, https://kids.britannica.com/kids/article/Acropolis/351394.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Korzystając z informacji zawartych w pliku audio z e‑materiału, uczniowie pracują w dwóch grupach i sporządzają listę 10 pytań do treści nagrania. Po sprawdzeniu poprawności pytań przez nauczyciela grupy zadają sobie pytania (wskazując na konkretny numer pytania 1–10) i na nie odpowiadają. Za każdą poprawną odpowiedź grupa uzyskuje 1 punkt. Wygrywa grupa, którą zdobędzie większą liczbę punktów.