Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Consumer Society / Społeczeństwo konsumenckie
Grupa docelowa: klasa 4 liecum/technikum
poziom rozszerzony
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treść nauczania – cele szczegółowe I.7, I.14, II.2, II.5, II.7, III.1, III.7, V.6, VII.6, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.1, XI, XIII
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu konsumpcjonizmu.
Uczeń potrafi skomentować wpisy na forum internetowym odnoszące się do różnych aspektów funkcjonowania społeczeństwa konsumenckiego.
Uczeń potrafi napisać rozprawkę na temat wpływu konsumpcjonizmu na poziom szczęścia współczesnych ludzi.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z konsumpcjonizmem.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat konsumpcjonizmu i społeczeństwa konsumenckiego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio/mapą pojęć)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcia ukazujące kobietę z zakupami i pyta: How is the woman feeling? What might have happened? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, po czym na forum klasy odpowiadają na pytania nauczyciela: What do you and your partner have in common? What are the differences between you?
Faza realizacyjna:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na tytuł tekstu Shop Till You Drop i prosi o wyjaśnienie powiedzenia. Uczniowie dzielą się sugestiami na forum klasy.
Uczniowie (przed przeczytaniem tekstu Shop Till You Drop) w parach proponują odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie czytają tekst i sprawdzają, czy ich propozycje są zgodne z informacjami zawartymi w tekście. Korygują ewentualne nieścisłości, porównują odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy. Uzasadniają odpowiedzi konkretnym fragmentem tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Odpowiedzi sprawdzane są na forum klasy.
Uczniowie w parach ustnie/pisemnie odpowiadają na pytanie w Exercise 4 (Przeczytaj). Najpierw wyszukują w tekście przydatne słownictwo, po czym przystępują do realizacji zadania, wykorzystując wybrane wyrażenia.
Nauczyciel pyta: What makes consumers buy items more often than their standard wear and tear would require? Uczniowie dzielą się sugestiami na forum klasy.
Uczniowie słuchają nagrania i uzupełniają swoją odpowiedź na pytanie nauczyciela o informacje przekazane w nagraniu. Nauczyciel zadaje dodatkowe pytania do wysłuchanego materiału.
Alternatywnie: Uczniowie podają wszystkie informacje, które zapamiętali z nagrania.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie w parach redagują notatkę, w której odpowiadają na pytanie z Exercise 6 (Przeczytaj).
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Wyjaśniają znaczenie każdego z idiomów.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy.
Uczniowie analizują mapę pojęć, po czym wykonują Exercise 4 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Mapa pojęć). Następnie z wyrażeniami z zadania układają zdania związane z tematem lekcji.
Alternatywnie: Wykorzystując wyrażenia z zadania, prowadzą improwizowaną rozmowę na temat konsumpcjonizmu.
Uczniowie w parach wyrażają swoje stanowisko na temat wpisów na forum w Exercise 6 (Mapa pojęć). Wcześniej w tekście i mapie pojęć wyszukują słownictwo, które będą mogli wykorzystać do realizacji zadania.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, opisują zdjęcie w Exercise 8 (Sprawdź się), a następnie odpowiadają na pytania. Chętne osoby odczytują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują Exercise 9 (Sprawdź się):
You have recently had a class discussion about consumer society and one of your classmates put forward a thesis that contemporary people are more unhappy than the previous generations as a result of the impact consumerism has on values people appreciate most nowadays. Do you agree with this statement? Write your essay in 200–250 words in an appropriate style.
Materiały pomocnicze:
Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, bazując na mapie pojęć z e‑materiału, przygotowują trzyminutową wypowiedź na temat zjawiska konsumpcjonizmu. Wyjaśniają znaczenie pojęcia, podają jego dobre i złe strony oraz możliwe alternatywne działania. Przytaczają przykłady. Wypowiedź hipotetycznie ma być zaprezentowana w trakcie konferencji młodzieżowej Society matters poświęconej istotnym zagadnieniom społecznym współczesnego społeczeństwa.