Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Luiza Kubalska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Is Being Prettier the Key to Happiness? / Czy piękno jest kluczem do szczęścia?
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.1, III.1, III.4, V.1, V.2, V.3, V.4, V.6, V.11, V.12, VIII.1, VIII.2, IX, XI, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje zasady stopniowania przymiotników.
Uczeń opisuje, w jaki sposób postrzeganie siebie w czasach popularności mediów społecznościowych może wpływać na życie.
Uczeń rozwija i stosuje słownictwo z zakresu porównywania ludzi i zjawisk.
Uczeń redaguje wpis na blog dotyczący zmiennych koncepcji piękna i wyglądu zewnętrznego.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija świadomość względności pojęcia piękna.
Uczeń rozwija wiedzę na temat mediów społecznościowych, a szczególnie ich wpływu na postrzeganie siebie.
Uczeń rozwija postawę akceptacji i tolerancji wobec różnorodnych wzorów piękna.
Uczeń kształtuje postawę zaangażowania w proces uczenia się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zwraca uwagę na ilustrację w sekcji Przeczytaj i nagrany komentarz: What you see is not always what you get! Pyta uczniów, jak rozumieją komentarz. Dodatkowo, nauczyciel może dopytać: Do you agree that appearances are deceptive? Why? Why not?
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o sprawne przeczytanie tekstu Not Everything Is as It Seems i wybranie odpowiedniego streszczenia w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podają i uzasadniają odpowiedź na forum klasy.
Uczniowie ponownie, tym razem uważnie, czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie, pracując w parach, analizują tekst Not Everything Is as It Seems pod kątem znalezienia przymiotników stopniowanych (nauczyciel może podkreślić pierwszy przykład). Chętni uczniowie nanoszą na tablicę wszystkie podkreślenia, a następnie samodzielnie uzupełniają regułę w Exercise 4 (Przeczytaj). Definicja sprawdzana jest na forum klasy i uzupełniana na tablicy.
Uczniowie uzupełniają Exercise 5 (Przeczytaj). Odczytują zdania z prawidłowymi odpowiedziami na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. W trybie pracy w klasie poprawiają błędy w zdaniach, w których one wystąpiły.
W ramach rozgrzewki przed pracą z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie analizują mapę pojęć i wykonują Exercise 2 (Mapa pojęć). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Mapa pojęć).
Uczniowie pracują w parach i używając słownictwa z mapy oraz konstrukcji porównawczych, kolejno opisują ilustrację z Exercise 4 (Mapa pojęć).
Uczniowie pracują w parach. Opisują siebie pod względem tego, jak wyglądają dziś i jak wyglądali w dzieciństwie. Używają wyrażeń porównawczych.
Alternatywnie: Uczniowie wykonują podejmujące ten temat Exercise 7 (Sprawdź się), po czym prezentują prace w parach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach. Nauczyciel mówi i zadaje pytania: You all use social media:
How do people present themselves on social media?
What do they do to their image?
What do they do to look more attractive/taller/bigger/slimmer/older/younger?
Uczniowie udzielają odpowiedzi według schematu: To look X (older), people do Y (dress in grown‑up clothes and wear make‑up).
Na koniec porównują spostrzeżenia na forum klasy. Nauczyciel zapisuje je na tablicy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie tworzą wpis na blog zgodnie z poleceniem Exercise 8 (Sprawdź się): Write a blog post about the way different cultures perceive the standard 'beauty'. Your blog should be 100–150 words long and include the following
explain what beauty is;
provide examples of beauty standards of different cultures;
discuss why beauty is perceived differently;
ask your readers to comment on the issue.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie tworzą ośmiohasłową krzyżówkę ze słownictwem z mapy pojęć. Na kolejnej lekcji wymieniają się krzyżówkami w parach i je rozwiązują.