Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Homelessness / Bezdomność

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, I.14, II.2, II.5, III.2, III.4, III.7, III.8, V.2, V.12, VII.4, VIII.3, XIII

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące zjawiska bezdomności i problemów z nim związanych.

  2. Uczeń opisuje główne problemy osób bezdomnych.

  3. Uczeń przedstawia propozycje rozwiązania problemu bezdomności.

  4. Uczeń używa przymiotników w formie rzeczowników, określając społeczną grupę ludzi np. the homeless.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę na temat problemów społecznych, w szczególności na temat zjawiska bezdomności.

  2. Uczeń rozwija refleksję na temat problemu bezdomności na świecie.

  3. Uczeń kształtuje postawę szacunku, otwartości, wrażliwości i empatii oraz postawę odpowiedzialności obywatelskiej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. podejście humanistyczne

  3. kognitywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: What problems do homeless people face on a regular basis? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Uczniowie tworzą wyrażenia w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Being Homeless (Przeczytaj) i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Powtarzają te czynności w Exercise 4 (Przeczytaj).

  3. Nauczyciel wyjaśnia uczniom użycie przymiotnika w sensie rzeczownikowym w wyrażeniu the homeless, po czym prosi uczniów o wykonanie Exercise 5 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj) i odczytują odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania: 

  • Why do people become homeless?

  • What are the problems of the homeless in Poland?

  • What are the ways of helping the homeless?

  • What can be done to solve the problem of homelessness?

Przedstawiciele grup prezentują opinie na forum zespołu klasowego. Nauczyciel bądź jeden z uczniów zapisuje pomysły na tablicy.

  1. W ramach wprowadzenia do pracy z plikiem audio uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Uczniowie słuchają nagrania i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  3. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i uzupełniają Exercise 3 (Plik audio). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach Exercise 4 i 5 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1‑7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your class has visited a homeless shelter. Your teacher has asked you to write an article about it for the school magazine. Write an article in which you will describe everyday problems of a homeless person and give ideas about what the government can do to help such people. Use 200–250 words.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. W ramach pracy domowej uczniowie słuchają nagrania z e‑materiału i piszą jego streszczenie (100–150 wyrazów).

  2. Uczniowie tworzą listę 5 pytań do nagrania w e‑materiale. Następnie pracując w parach, zadają sobie pytania i udzielają odpowiedzi. Jeżeli uczniowie tworzą pytania w ramach pracy domowej, pracę w parach wykonują na kolejnej lekcji.