Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Olewińska‑Byliniak
Autorki scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Should I Wear Today? / Co mam dziś na siebie włożyć?
Grupa docelowa: klasa 7 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, II.5, III.4, V.1, V.4, V.5, V.8, VII.5, VII.9, VII.14
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu rozmaitych stylów ubierania się.
Uczeń opisuje czym jest szafa kapsułowa.
Uczeń stosuje czasowniki fit, suit oraz match w odpowiednich konstrukcjach.
Uczeń potrafi zredagować e‑mail, w którym charakteryzuje stroje, jakie planuje włożyć na zbliżające się wydarzenie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat rozmaitych stylów ubierania się.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat rozmaitych stylów ubierania się i koncepcji szafy kapsułowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla posczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zdjęcie Are your clothes similar colours or do you prefer to experiment with different colours? (Przeczytaj) i prosi o odpowiedź na pytanie pod zdjęcie. Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst What to Wear? i wyszukują ubrania i dodatki, które można włożyć na wymienione okazje. Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Następnie, uczniowie odczytują zdania z Exercise 2 (Przeczytaj) i decydują, czy zdanie jest prawdziwe lub fałszywe. Uzasadniają odpowiedzi powołując się na odpowiednie fragmenty tekstu What to Wear?
Uczniowie na urządzeniach mobilnych łączą wyrazy z ilustracjami w Exercise 3 (Przeczytaj). Ochotnicy nanoszą rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie łączą wyrażenia w Exercise 4 (Przeczytaj). Proponują dodatkowe elementy stroju na okazje wymienione w ćwiczeniu.
Uczniowie w niewielkich grupach odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Przeczytaj): What clothes do you like wearing and why? What’s your favourite outfit? Reprezentanci grup osoby dzielą się na forum klasy informacjami uzyskanymi od kolegów/koleżanek.
Nauczyciel wyjaśnia różnicę w stosowaniu czasowników fit, suit oraz match zgodnie z sekcją Gramatyka (Przeczytaj). Następnie, na forum klasy, uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj).
W ramach przygotowania do pracy z multimedium nauczyciel wyświetla zdjęcie When you find the perfect outfit, do you buy it straight away in different colours? (Film) i prosi o odpowiedź na pytanie na forum klasy. Uczniowie dzielą się opiniami, a następnie wykonują Exercise 1 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie oglądają film i wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Film).
Uczniowie na forum klasy wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Film). Następnie w parach tworzą opis idealnej szafy kapsułowej i prezentują go na forum klasy.
Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Film). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach przygotowują dialogi: Uczeń A zwraca się do ucznia B z prośbą o radę, jaki strój wybrać na konkretną okazję. Ma pomysł, którym dzieli się z kolegą/koleżanką, ale nie chce popełnić gafy. Uczeń B proponuje ubiór wraz z dodatkami, udziela także ogólnych rad na temat właściwego doboru stroju w zależności od okazji.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
You are going to an important event. In an email to your friend from England:
write if the style of the event is formal or informal;
describe two outfits you are considering;
ask for help in choosing.
Write 50–120 words.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują w oparciu o film dwa zestawy kolekcji kapsułowej (na formalne i nieformalne okazje). Przygotowują zdjęcia poszczególnych elementów garderoby. Na kolejnej lekcji przedstawiają swoje kolekcje kolegom/koleżankom, opisując poszczególne elementy i uzasadniając ich dobór.