Autor e‑materiału: Tomasz Wiśniewski

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: History of Housing: From Prehistory to Modern Times / Historia domostw: od prehistorii do współczesności

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.2, I.3, I.4, I.5, I.6, I.9, I.12, I.13, III.4, III.6, III.9, V.1, V.2, V.3, V.8, V.9, VII.3, VII.15, VIII.2, X

Poziom nauczania - rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu archeologii oraz historii domostw.

  2. Uczeń umie użyć czasów Past Simple, Past ContinuousPast Perfect Simple w wypowiedziach pisemnych dotyczących domów, w których dzisiaj mieszkamy, oraz tego, co wpłynęło na ich obecną formę.

  3. Uczeń potrafi napisać esej, w którym prezentuje różne typy domostw i zmiany, jakim podlegały na przestrzeni wieków.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę oraz wypowiedzi ustne na tematy z zakresu archeologii oraz historii domostw.

  2. Uczeń poszerza wiedzę w zakresie różnych typów domostw i zmian, jakim podlegały na przestrzeni wieków.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcia przedstawiające budynki i pyta:

  • What types of houses do you know?

  • How have our houses changed over time since prehistory?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu Evolution of Houses i uzupełnienie o kilka dodatkowych informacji z tekstu odpowiedzi na pytania:

  • What types of houses do you know?

  • How have our houses changed over time since prehistory?

Następnie, bazując na treści tekstu, wykonują Exercise 2 (Przeczytaj).

  1. Uczniowie ponownie czytają tekst Evolution of Houses i wykonują Exercise 34 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, odnosząc się do konkretnych fragmentów tekstu.

  2. Uczniowie zapoznają się z sekcją Gramatyka, po czym wykonują Exercise 5–7 (Przeczytaj). Chętne lub wskazane osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę. Nauczyciel wyjaśnia wątpliwości dotyczące zasad gramatycznych powstałe w toku wykonywania zadań.

  3. Korzystając z informacji zawartych w tekście Evolution of Houses uczniowie samodzielnie przygotowują mapę pojęć, w której uwzględniają najistotniejsze fakty i powiązane słownictwo. W parach omawiają wykonane mapy.

  4. W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  5. Uczniowie grają w parach w grę edukacyjną, po czym samodzielnie wykonują Exercise 23 (Gra edukacyjna).

  6. Wykorzystując wcześniej zdobyte informacje, uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Gra edukacyjna). Przedstawiają pomysły na forum klasy. Nauczyciel zachęca do dyskusji między uczniami.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się) w następujący sposób: Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Grupa A wciela się w rolę dzieci i przygotowuje dodatkowe pytania dotyczące historii domostw, wzorując się na pytaniach z ćwiczenia. Grupa B to uczniowie, których zadaniem jest udzielić jasnych odpowiedzi na pytania uczniów z grupy A. Uczniowie realizują zadanie w parach: uczeń A/uczeń B.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Przeczytaj) oraz Exercise 1–7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): People have come a long way in terms of the types of houses they live in. Write an article in which you describe the evolution of dwellings and explain the reasons behind the changes. Your article should be 200–250 words long.

Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, korzystając z haseł z gry edukacyjnej, uczniowie przygotowują krótką wypowiedź na temat różnych domostw, w której uwzględnią słownictwo z gry. Na kolejnej lekcji wskazane osoby przedstawią wypowiedzi na forum klasy, a pozostałe osoby będą mogły zadawać pytania dotyczące ich treści.