Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Academy Award Ceremony – the Oscars / Nagrody Akademii Filmowej – Oscary
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.2, II.5, III.4, III.7, V.5, V.6, V.11, VII.4, VII.5, IX.1
Poziom nauczania - rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu przemysłu filmowego.
Uczeń potrafi wyrazić swoją opinię na temat Oscarów.
Uczeń potrafi napisać artykuł do szkolnej gazetki o swoich przemyśleniach związanych z Oscarami.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat przemysłu filmowego.
Uczeń poszerza wiedzą na temat przemysłu filmowego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji nauczyciel wyświetla zdjęcie And the Oscar goes to (Przeczytaj) i pyta: Do you watch the Oscars? Why/why not? Do you know any actors/directors who got the Oscar? Who is your favourite actor? Should they get the Oscar? Why? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie sprawdzają ile wiedzą o Oscarach w Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy (grupa A, B, C). Następnie każdej grupie przydziela po dwa akapity tekstu The Oscar’s Biography. Uczniowie w każdej grupie czytają przydzielone im fragmenty, sprawdzają niezrozumiałe wyrażenia w Słowniku, a następnie wymyślają i zapisują kilka pytań do tych fragmentów. Nauczyciel sprawdza poprawność pytań. Grupa A przekazuje swoje pytania grupie B, grupa B udostępnia swoje pytania grupie C, a ta z kolei udostępnia napisane przez siebie pytania grupie A. Grupy czytają odpowiednie fragmenty tekstu i odpowiadają na pytania. Następnie po raz kolejny przekazują sobie pytania, tak aby każda z grup przeczytała cały tekst i odpowiedziała na pytania przygotowane przez pozostałe dwie grupy.
Nauczyciel może kontrolnie poprosić uczniów o podanie np. dziesięciu faktów dotyczących Oscarów.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie łączą wyrazy z ich definicjami w Exercise 3 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę. Następnie nauczyciel podkreśla acceptance speech na tablicy. Prosi, żeby uczniowie wyobrazili sobie, że siedzą na oskarowej gali. Następnie, słowami „And the Oscar goes to....” wyznacza kolejne osoby, aby „odbierając nagrodę” wygłosiły na forum klasy, którą acceptance speech. Zachęca uczniów do potraktowania zadania z humorem i zaangażowania wszystkich możliwych pokładów umiejętności aktorskich. Uczniowie podchodzą do nauczyciela po „nagrodę” i wygłaszają przemówienia.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania w Exercise 4 (Przeczytaj). Na forum klasy dzielą się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wspólnie na forum klasy wybierają odpowiednie kategorie w Exercise 1 (Mapa pojęć). Nauczyciel odczytuje kolejne kategorie nagród, uczniowie decydują czy dana kategoria jest prawdziwa czy zmyślona. Dla wszystkich prawdziwych starają się podać przykłady filmów/artystów, którzy otrzymali statuetkę w danej kategorii.
Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i nanoszą na nią brakujące elementy w Exercise 2 (Mapa pojęć).
Uczniowie analizują mapę ponownie na forum klasy i uzupełniają zdania w Exercise 3 (Mapa pojęć).
Uczniowie słuchają nagrań A–E dotyczących różnych aspektów Oscarów, po czym wykonują Exercise 4 (Mapa pojęć).
Faza podsumowująca:
Uczniowie dyskutują na forum klasy lub w grupach i odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Mapa pojęć).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just watched this year’s Oscars ceremony and it has made a big impression on you. Write an article for a school magazine and share your comments on this event. In your article:
write if you agree with all the Academy’s decisions in terms of winners;
describe any funny or controversial moments which took place;
write if you are going to watch any of the films nominated in different categories and add why;
Write your article in 200–250 words in the appropriate style.
Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują wypowiedź na temat Oscarów, uwzględniając w niej aspekty ujęte w mapie pojęć oraz wykorzystując słownictwo z lekcji.