Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: I’m Hungry! / Jestem głodny/głodna!
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.6, 2.1, 2.2, 3.1, 6.1, 6.3, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane dania i napoje.
Uczeń potrafi powiedzieć, że jest głodny i spragniony.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat różnych dań i napojów.
Uczeń rozwija świadomość poczucia głodu i pragnienia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem/filmem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla pozczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje karty obrazkowe z produktami, które będą omawiane na zajęciach – soup, pizza, sandwich, spaghetti, water, lemonade, juice, tea – i karty z nazwami dań i napojów oraz dowolny utwór muzyczny i plastelinę. Przygotowuje też wydrukowane karty pracy z e‑materiału.
Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel mówi, masując się po brzuchu: I’m hungry. Are you hungry? i prezentuje uczniom karty obrazkowe przedstawiające dania: soup, pizza, sandwich, spaghetti. Pyta: What is this? Dzieci odpowiadają chórem, np.: soup. Jeśli nie wiedzą, nauczyciel modeluje nazwę produktu i prosi o jej powtórzenie. Następnie nauczyciel pyta: Who likes soup? i prosi, żeby wszyscy, którzy lubią dany produkt, podnieśli ręce, mówiąc: I do.
Dzieci wstają. Nauczyciel mówi, demonstrując pragnienie: I’m thristy. Are you thristy? i prezentuje uczniom karty obrazkowe przedstawiające napoje: water, lemonade, juice, tea. Pyta: What is this? Dzieci odpowiadają chórem, np.: water. Jeśli nie wiedzą, nauczyciel modeluje nazwę produktu i prosi o jej powtórzenie. Następnie nauczyciel pyta: Who likes water? i prosi, żeby wszyscy, którzy lubią dany napój, podskoczyli, mówiąc: I do.
Nauczyciel układa wszystkie karty na podłodze. Prosi dzieci o odwrócenie się, chowa jedną kartę i pyta: What is missing?, a uczniowie zgłaszają się do odpowiedzi.
Nauczyciel prezentuje na tablicy obrazki z Exercise 1 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a dzieci je powtarzają – raz dziewczynki, raz chłopcy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z dialogami (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po każdym zdaniu/pytaniu zawierającym nazwę dania/napoju. Prosi dzieci o ich powtórzenie.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 2 (Przeczytaj). Prosi dzieci o nazwanie wszystkich dań i napojów, a następnie odtwarza nagrania. Dzieci, pracując w parach, łączą na urządzeniach mobilnych obrazki z podpisami. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel umieszcza karty z nazwami dań i napojów w różnych miejscach sali. Odtwarza dowolny utwór muzyczny. Co jakiś czas zatrzymuje nagranie i mówi: I’m hungry albo I’m thristy. Zadaniem uczniów jest podejść do dowolnej karty z nazwą dania albo napoju. Osoby, które się zgromadzą, np. przy karcie z nazwą spagetti, głośno wymawiają nazwę dania, które wybrali.
Nauczyciel wyświetla na tablicy puzzle z Exercise 3 (Przeczytaj). Pyta uczniów: What is it? i gdy dzieci odpowiedzą zaprasza je do samodzielnego ułożenia puzzli na urządzeniach mobilnych. Następnie nauczyciel odczytuje zdania z ćwiczenia wskazując je na tablicy, a dzieci podnoszą ręce do góry, gdy nauczyciel odczyta zdanie prawidłowo opisujące obrazek. Zaznacza odpowiedź na tablicy, odczytuje zdanie raz jeszcze, a dzieci powtarzają chórem.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Odczytuje napisy na rysunkach - I'm hungry oraz I'm thirsty i ustala z uczniami dwa gesty, które będą odpowiadać obu zdaniom, np. masowanie się po brzuchu i gest picia wody ze szklanki. Następnie wskazuje i odczytuje kolejne wyrazy z ćwiczenia, a uczniowie mówią I'm hungry lub I'm thirsty oraz wykonują odpowiedni gest w zależności od tego, do której kategorii pasuje dane słowo. Następnie uczniowie samodzielnie przeciągają wyrazy do odpowiedniej kategorii na urządzeniach mobilnych. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel prezentuje ilustrację interaktywną na tablicy (Ilustracja interaktywna). Zaprasza kolejnych ochotników, aby przy tablicy odtworzyli nagrania do obrazków.
Nauczyciel prezentuje na tablicy memo z Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Wyświetla ćwiczenie w ten sposób, aby widać było tylko obrazki (może wcześniej przygotować ćwiczenie, tak aby nazwy dań i napojów były zamazane). Pyta: What is this? i prosi uczniów o nazwanie dania lub napoju. Po czym wyświetla ćwiczenie, zasłaniając wszystkie obrazki, a pozostawiając nazwy produktów. Wskazuje na kolejne nazwy i prosi o ich powtórzenie.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach uzupełniają zdania na urządzeniach mobilnych w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie pracują w grupach trzyosobowych. Używając plasteliny, lepią litery, które pozwolą im złożyć nazwę danego dania lub napoju. Ustalają, które słowo zrobią z plasteliny, ustalają, kto wykona którą literę. Po ulepieniu liter układają je na ławkach w wyrazy.
Nauczyciel rozdaje uczniom, którzy będą pracować w parach, wydrukowane karty pracy. Prosi dzieci o wycięcie rysunków i podpisów i przyklejenie ich w zeszytach, tak aby podpisy widniały pod odpowiednimi rysunkami. Na koniec wszyscy porównują prace na forum klasy. Zadanie może również zostać wykonane w ramach pracy domowej.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Karty obrazkowe z produktami: soup, pizza, sandwich, spaghetti, water, lemonade, juice, tea – i karty z nazwami dań i napojów oraz dowolny utwór muzyczny, plastelina, karty pracy z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Dzieci pracują w parach. Wybierają jedno danie z ilustracji, na przykład to, które najbardziej lubią, i robią je z plasteliny na kartce papieru. Pod rzeźbą dodają podpis, np.: pizza. Z prac powstaje klasowa wystawa.