Autorka e‑materiału: Anna Lech

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: At the Estate Agent’s / W agencji nieruchomości

Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.2, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.2, V.5, V.6, V.7, VII.1, VII.5

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z kupnem i wynajmem nieruchomości.

  2. Uczeń opisuje, jak mieszkają Anglicy.

  3. Uczeń potrafi napisać ogłoszenie o domu na sprzedaż.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat kupna i wynajmu nieruchomości.

  2. Uczeń poszerza wiedzę na temat warunków mieszkaniowych Anglików.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. metoda podająca (praca z tekstem, praca z prezentacją multimedialną)

  5. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  6. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  7. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/ogólnoklasoway)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Przed lekcją nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie w internecie zdjęć interesujących domów (na przykład słynnych dzieł architektury lub domów znanych osób).

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie brytyjskiej zabudowy (Przeczytaj) i mówi: You are going to read about houses in London. Look at the picture. How are the houses different from the ones in your town/village? Uczniowie opisują na forum klasy prezentowane zdjęcie oraz swoją okolicę.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi tłumaczenia na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst London Houses (Przeczytaj), a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Odczytują zdania na forum klasy i uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  2. Uczniowie powtórnie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Następnie odczytują zdania i uzasadniają odpowiedzi, powołując się na właściwe fragmenty tekstu.

  3. Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę obejrzą prezentację multimedialną o domach na sprzedaż. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie wykonują na wyścigi Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Najszybsza osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie zapoznają się z prezentacją wyświetlaną na tablicy multimedialnej, a następnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Uczniowie sprawdzają odpowiedzi w parach i odczytują je na forum klasy, starając się uzasadnić swój wybór zgodnie z informacjami z prezentacji.

  6. Uczniowie ponownie oglądają prezentację i uzupełniają Exercise 3 (Prezentacja multimedialna). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

  8. Nauczyciel pyta: Do you think the job of an estate agent is interesting? Why? Why not? Uczniowie dzielą się opiniami na forum klasy.

  9. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):

  • Where do you live?

  • What is your neighbourhood like?

  • Where do most Polish people live?

Chętni uczniowie relacjonują na forum klasy odpowiedzi kolegów/koleżanek.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie grają w parach w memoExercise 1 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie pracują w parach. Wykorzystując przygotowane przed lekcją zdjęcia interesujących domów (patrz pkt 1 fazy wprowadzającej), opisują wybrany przez siebie dom koledze/koleżance, starając się wcielić w rolę i naśladować język agentki nieruchomości z prezentacji multimedialnej.

  3. Po zakończeniu rozmów chętni prezentują swoje nieruchomości na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się); mogą napisać ogłoszenie opisujące nieruchomość, której zdjęcie przygotowali przed lekcją: Your school project is about trying out different jobs. You are an estate agent, prepare an ad about a house for sale. In your ad:

  • describe what kind of house it is;

  • write for whom this house is designed;

  • invite the interested people to contact you.

Your email should be 50–120 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie oglądają prezentację multimedialną i pisemnie odpowiadają na pytanie, który dom podoba im się najbardziej. Polecenie: Listen to the Presentation at home. Write a 50‑words long answer to the question “Which house do you like the most? Why?”. Na kolejnej lekcji prezentują wypowiedzi w parach lub na forum klasy. Nauczyciel może też zaproponować wykonanie ćwiczenia w klasie, w fazie realizacyjnej po pkt 8.