Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Monika Sitek |
Przedmiot: | fizyka |
Temat zajęć: | Co potrafi Kosmiczny Teleskop Hubble’a ? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, rozszerzenie zapisu podstawy programowej dla kształcenia rozszerzonego |
Podstawa programowa: | Poza podstawą programową |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | IBSE |
Metody nauczania: | pokaz multimedialny, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca indywidualna, praca w grupie |
Środki dydaktyczne: | rzutnik do wyświetlania multimedium |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały: 360, 357, 358, 361 |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
W czasie lekcji o tematyce związanej z Kosmicznym Teleskopem Hubble’a (takiej jak: budowa galaktyk, powstawanie galaktyk, budowa i rozszerzanie się Wszechświata), nauczyciel wspomina uczniom o Kosmicznym Teleskopie Hubble’a. Pokrótce mówi uczniom, co to jest HST i do czego służy. Zadaje uczniom pracę indywidualną, polegającą na analizie tego instrumentu naukowego. Nauczyciel może podsunąć uczniom materiały pomocnicze takie, jak ten e‑materiał, strona internetowa hubblesite.org (dla osób biegłych w języku angielskim). | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie samodzielnie zapoznają się z całym e‑materiałem. Starają się zrozumieć idee związane z powstaniem teleskopu, jego konstrukcją, problematyką powstania, schematem działania i osiągnięciami naukowymi, odkryciami. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie wspólnie tworzą prezentację o Kosmicznym Teleskopie Hubble’a w formie prezentacji multimedialnej, plakatu, a może nawet przedstawienia szkolnego. Starają się również wykonać pod nadzorem nauczyciela model teleskopu HST. Prezentują swoje dzieło na szkolnym Festiwalu Nauki, dniach otwartych dla rodziców lub innym ciekawym wydarzeniu szkolnym. | |
Praca domowa: | |
Zadania sprawdzające z tego e‑materiału: 1‑5. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Multimedium uczniowie oglądają w domu. Nauczyciel może odtworzyć multimedium w klasie na dużym ekranie w celu zainteresowania uczniów tematem. |