Autor e‑materiału: Konrad Gniazdowski, Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: I  No Longer Hide Myself/ Nie ukrywam się już

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Poziom nauczania: podstawowy

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.5, II.7, III.4, III.7, V.6, V.7, V.12, VII.2, VII.4, VII.11, VII.13, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.1, X, XIII

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne oraz w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące przyczyn braku samoakceptacji oraz sposobu jej odbudowania, aby udzielić rady osobie mającej trudności z zaakceptowaniem swojego wyglądu zewnętrznego.

  2. Uczeń wymienia sposoby rozwoju samoakceptacji.

  3. Uczeń redaguje wpis na szkolnym blogu, w którym porusza temat samoakceptacji wśród młodych ludzi.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija świadomość przyczyn braku samoakceptacji wśród rówieśników.

  2. Uczeń rozwija postawę wrażliwości na problemy z samoakceptacją u innych.

  3. Uczeń rozwija wiedzę na temat sposobów wzmacniania postrzegania własnego wyglądu.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie Let yourself be helped (Przeczytaj), a następnie pyta uczniów w jakich sytuacjach zdanie/podpis pod zdjęciem może odzwierciedlać stan osoby je wypowiadającej. Uczniowie komentują zdanie na forum klasy.

  2. Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Uczniowie porządkują wyrazy, aby powstał cytat Wanting to be someone else is a waste of who you are”. Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę, a następnie uczniowie dzielą się opiniami na temat cytatu i przykładami na forum klasy.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst The Morning Struggle i wybierają prawidłowe odpowiedzi w  Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi odpowiednimi fragmentami tekstu.

  2. Uczniowie łączą wyrażenia w  Exercise 3 (Przeczytaj) na urządzeniach mobilnych, bo czym ochotnicy dyktują poszczególne odpowiedzi nauczycielowi, który nanosi je na tablicę.

  3. Nauczyciel prosi uczniów, żeby porozmawiali w parach lub grupach o swoich morning routines, używając słownictwa z tekstu: Please, talk in pairs about your morning routine. What do you do before you leave the house?). Alternatywnie: Prosi, żeby uczniowie zastanowili się, co można powiedzieć Anne, żeby polubiła swoją twarz również bez makijażu: Anne says she’s never liked her face. She uses make‑up to feel prettier. What would you say to Anne so that she likes her face without make‑up? (ten temat bardziej pasuje dla klas, w których wiele osób, dziewcząt i chłopców, się nie maluje, lub gdzie temat makijażu nie wywołuje entuzjazmu). Uczniowie rozmawiają w parach i prezentują wyniki rozmów na forum klasy.

  4. Uczniowie rozmawiają na forum klasy i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):

  • Why do people avoid meeting friends?

  • Why do people use so many cosmetics?

  • How can friends help one cope with struggles?

  1. Nauczyciel przypomina zasady stosowania strony biernej na przykładzie zdań związanych z tekstem: Anne applies cream onto her face/ The cream is applied onto the face. Następnie przedstawia kolejne zasady tworzenia strony biernej zgodnie z sekcją Gramatyka (Przeczytaj). Następnie uczniowie wykonują na urządzeniach mobilnych Exercise 5 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  2. Nauczyciel wyznacza kolejnych uczniów do odczytania kolejnych zdań w Exercise 6 (Przeczytaj) i ocenienie czy użyta w zdaniach strona bierna ma charakter formalny czy potoczny.

  3. Uczniowie samodzielnie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 7 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, odczytują je na forum klasy i nanoszą na tablicę.

  4. Nauczyciel przedstawia dalsze reguły strony biernej według instrukcji w kolejnej części sekcji Gramatyka.

  5. Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenie Exercise 8 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy. Wspólnie omawiają zdania, które sprawiają problemy lub są niezrozumiałe.

  6. W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną, nauczyciel wyświetla zdjęcie It’s time to stop hiding (Ilustracja interaktywna) i pyta uczniów: What are some negative things we think about ourselves? How to change them into positive statements? Zapisuje pomysły uczniów na tablicy, ponieważ przydadzą się podczas wykonywania plakatu (patrz: Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium).

  7. Uczniowie łączą wyrażenia w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą rozwiązanie na tablicę.

  8. Uczniowie wraz z nauczycielem analizują ilustrację interaktywną na forum klasy, a następnie oceniają jako prawdziwe lub fałszywe stwierdzenia w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna).

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie na urządzeniach mobilnych przeciągają wyrazy w luki w  Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Następnie kolejne osoby odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  2. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z  Exercise 4 (Ilustracja interaktywna):
    Why should you stick to positive people in life?
    What are self‑talks?
    What's the best thing you can do when you don't succeed in something?

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną według instrukcji w Exercise 8 (Sprawdź się): You've read an article about the lack of self‑acceptance among young people. You want to share your thoughts with other teenagers. Write a blog entry to the school magazine and:

  • express your concern that so many young people struggle with self‑acceptance and name one reason for it;

  • give advice on make‑up that can be good for a person with skin imperfections;

  • encourage young people to start to think positively;

  • explain why it is important to surround yourself with kind people.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: Na lekcji lub w ramach pracy domowej uczniowie tworzą w parach plakat lub ulotkę informacyjną zawierającą trzy najważniejsze porady jak poprawić samoocenę. Następnie/na kolejnej lekcji prezentują plakaty lub ulotki na forum klasy.