Autorka e‑materiału: Katarzyna Tkacz

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: How to Find Passion in Life? / Jak odnaleźć w życiu pasję?

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treść nauczania – cele szczegółowe I.1, I.5, II.1, II.2, II.3, II.5, II.7, III.1, III.2, III.4, III.7, V.1, V.5, V.7, V.10, V.11, V.12, VII.4, VII.9, VII.15

Poziom nauczania – podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  • [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  • [K4] kompetencje cyfrowe

  • [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  • [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej.

Cele operacyjne:

  • Uczeń stosuje słownictwo dotyczące zainteresowań, hobby, pasji i zajęć w czasie wolnym.

  • Uczeń omawia najciekawsze fakty dotyczące pasji, które stały się czyimś źródłem zarobkowania.

  • Uczeń uzasadnia, dlaczego pasje w życiu są ważne.

  • Uczeń redaguje wpis na blogu, w którym wyjaśnia, dlaczego warto mieć zainteresowania oraz podaje kilka wskazówek, jak można odkryć pasję.

Cele motywacyjne:

  • Uczeń rozwija świadomość własnych zainteresowań.

  • Uczeń kształtuje motywację do poszukiwania rozwijających zajęć i własnej pasji.

  • Uczeń rozwija postawę zainteresowania ludźmi posiadającymi pasje i chęć ich naśladowania.

Strategie uczenia się:

  • strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  • strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  • strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  • podejście komunikacyjne

  • kognitywizm

  • konstruktywizm

  • konektywizm

  • metoda podająca (praca z tekstem/animacją)

  • metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  • metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  • metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  • praca w parach

  • praca w grupach

  • praca indywidualna

  • praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  • komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  • tablica interaktywna

  • urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla zdjęcie How to find passion in life? (Przeczytaj) i pyta uczniów: Do you have hobbies? What do you do? What is the difference between a hobby and passion? Do you have/know anyone who has a passion for something? How to find one in life?

Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do pracy z tekstem uczniowie łączą fragmenty zdań w całe zdania w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Po czym, uczniowie dyskutują na forum klasy na temat powstałych zdań, odpowiadając w przypadku kolejnych zdań na pytanie: Do you agree with this statement? Why/why not?

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tytułu tekstu: How to Find Passion in Life? Na jego podstawie uczniowie starają się przewidzieć, o czym może być ten tekst.

  2. Uczniowie czytają tekst How to Find Passion in Life? i odpowiadają na pytanie nauczyciela: Does what you have just read confirm your expectations about the text?

  3. Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi cytatami z tekstu.

  4. Uczniowie przeciągają łączą synonimy w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.

  6. Uczniowie rozmawiają w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):

  • Which of the hints on how to find passion in life seems to be the most useful to you? Why?

  • Do you agree with Steve Jobs’ statement that “The only way to do great work is to love what you do”? Why? Why not?

  • Do you think passion is important in life? Why? Why not?

Na koniec przedstawiciele grup relacjonują opinie kolegów i koleżanek.

Alternatywnie: pytania z ćwiczenia mogą służyć jako podstawa do dyskusji ogólnoklasowej.

  1. W ramach przygotowania do pracy z animacją, nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie How to do what you love and become a millionaire? (Animacja) i odpowiadają na pytanie pod zdjęciem. Następnie, uczniowie łączą idiomy, które występują w animacji, z polskimi odpowiednikami w Exercise 1 (Animacja) i osoby chętne łączą je na tablicy.

  2. Uczniowie oglądają animację na tablicy, a następnie wykonują Exercise 2 (Animacja): łączą nazwiska sławnych osób z opisami ich dokonań. Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę. Nauczyciel może dodatkowo zapytać uczniów, co jeszcze o nich wiedzą (ew. dostarczyć podstawowych informacji, jeśli nazwiska nic uczniom nie mówią).

  3. Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 3 (Animacja). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy, omawiają ew. błędy i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Animacja):

  • Which one of the 3 stories seems to be the most inspirational to you? Why?

  • After watching the animation, do you think it is important to have passion in life? Why? Why not?

Chętni relacjonują opinie kolegów i koleżanek na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–7 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie przygotowują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

It is said that being passionate is the key to success. Write a blog entry in which you:

  • explain the importance of having a passion and list examples of why it's beneficial;

  • describe two benefits of having a passion in detail;

  • give advice how to find a passion;

  • ask the readers if they're passionate about something.

Write 100‑150 words. Sign your blog entry as XYZ/

Materiały pomocnicze:

Animacja z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie układają listę sześciu pytań na temat bohaterek animacji (po dwa o każdej osobie). Następnie w parach zadają sobie poszczególne pytania i na nie odpowiadają.