Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Marta Mrozik, Katarzyna Król
Autorka scenariusza: Monika Ekert
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: School Things / Przybory szkolne
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.3, 2.1, 2.2, 3.1, 6.1, 7, 8.1, 11.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa różne przybory szkolne.
Uczeń określa kolory wybranych przedmiotów.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija umiejętność opisywania cech przedmiotów.
Uczeń kształci umiejętność pracy zespołowej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 1 (Przeczytaj). Kolejni uczniowie podchodzą do tablicy i układają po jednym elemencie puzzli. Gdy układanka jest gotowa, nauczyciel prosi, żeby uczniowie wybrali spośród swoich kredek takie, które mają kolor plam w układance. Następnie wskazuje kolejne plamy kolorów, odtwarza ich nazwy, a zadaniem uczniów jest powtórzyć daną nazwę i podnieść do góry kredkę w odpowiednim kolorze.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel prosi, żeby dzieci wyjęły zawartość piórników i rozłożyły swoje przybory na ławce. Ponownie odtwarza nagranie, tym razem zatrzymując je, gdy padnie nazwa jednego z przyborów szkolnych. Prosi uczniów, żeby podnieśli do góry taki sam przedmiot ze swojego piórnika, jak ten wymieniony w historyjce.
Nauczyciel odtwarza nagranie z Exercise 2 (Przeczytaj). Prosi uczniów, żeby pomogli mu ułożyć obrazki z ćwiczenia we właściwej kolejności. Wskazuje wszystkie rysunki i pyta: What is first/second? itd. i przesuwa obrazki według poleceń uczniów.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj) i prosi uczniów, żeby wysłuchali pierwszego nagrania i zaznaczyli prawidłowy obrazek na urządzeniach mobilnych. Ochotnik zaznacza ją na tablicy. Analogicznie wykonywane są kolejne przykłady.
Nauczyciel wyświetla na tablicy memo z Exercise 1 (Plik audio). Ochotnicy podchodzą do tablicy i odkrywają kolejne pary. Jeśli uda się im połączyć wyrażenie z obrazkiem, wskazują kolejną osobę, która ma podejść do tablicy.
Uczniowie słuchają piosenki. Po czym nauczyciel ponownie odtwarza nagranie i prosi uczniów, żeby klasnęli, kiedy usłyszą nazwę jakiegoś przyboru szkolnego. Wtedy zatrzymuje nagranie, a klasa chórem podaje jeszcze raz nazwę danego przedmiotu. Następnie słuchają piosenki jeszcze raz i śpiewają razem z nagraniem, klaszcząc nad głową za każdym razem gdy wyśpiewują nazwę jakiegoś przedmiotu.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Plik audio). Wskazuje kolejne obrazki przyborów i pyta: What is it?, a uczniowie chórem odpowiadają, np. glue. Następnie mówi: In our song, what is the colour of glue? – dzieci podają właściwą nazwę koloru, a nauczyciel łączy go z odpowiednim przedmiotem.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację z Exercise 3 (Plik audio). Odtwarza pierwsze zdanie i pyta uczniów: Is it true or false? Jeśli uczniowie uważają, że zdanie jest prawdziwe, klaszczą, jeśli sądzą, że jest nieprawdziwe, nie reagują. Nauczyciel zaznacza odpowiedzi na tablicy.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
1. Na koniec zajęć nauczyciel proponuje uczniom zabawę. Dzieli klasę na pięć grup. Rozkłada na podłodze różne przybory szkolne. Wypowiada ich nazwy, poruszając tylko ustami, a przedstawiciel drużyny wskazuje właściwy przedmiot. Drużyna z największą liczbą odgadniętych wyrazów wygrywa.
2. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z e‑materiału i wyjaśnia zasady gry w statki. Następnie uczniowie grają w statki w parach. Nauczyciel zachęca dzieci, by poprosiły domowników o wydrukowanie gry w domu i wspólną zabawę.
3. Uczniowie jeszcze raz śpiewają piosenkę o przyborach szkolnych.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze:
Przybory szkolne potrzebne do gry z podsumowania lekcji: plecak, piórnik, gumka, klej, zeszyt, linijka, ołówek, kredka, wydrukowane karty pracy z e‑materiału, wydrukowany tekst piosenki z e‑materiału na podstawie transkryptu.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Po odtworzeniu piosenki nauczyciel dobiera dzieci w pary. Każda para otrzymuje kartkę z tekstem piosenki, wydrukowanym przez nauczyciela na podstawie transkryptu (Plik audio) ale z 3–5 lukami. Nauczyciel jeszcze raz odtwarza nagranie, a pary mają za zadanie uzupełnić luki właściwymi wyrazami.