Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Things Around Me / Rzeczy dookoła mnie
Grupa docelowa: klasa 4 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, II.2, II.5, III.1, III.4, IV.1, V.1
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z przedmiotami znajdującymi się w jego najbliższym otoczeniu.
Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki e‑mail na temat swojej klasy (pomieszczenia).
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat przedmiotów znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu.
Uczeń rozwija świadomość własnego otoczenia i umiejętność tworzenia opisów otoczenia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu).
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (tutorial, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
tutorial (samouczek)
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Is the classroom in the picture similar to yours? What is similar and what is different? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst The World Around Me i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu, i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z działem Gramatyka, a następnie wykonują Exercise 5–7 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wspólnie opisują salę lekcyjną, w której w danym momencie się znajdują. Najpierw zapisują jak najwięcej nazw przedmiotów znajdujących się w sali, a następnie realizują zadanie, wykorzystując konstrukcję there is / there are, rzeczowniki w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej oraz przyimki miejsca.
W ramach rozgrzewki uczniowie łączą wyrazy o przeciwnym znaczeniu w Exercise 1 (Film). Następnie na forum klasy udzielają odpowiedzi, które nauczyciel nanosi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z filmem, po czym wykonują Exercise 2–5 (Film). Chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w dwóch grupach. Przedstawiciele grup na zmianę wskazują na przedmioty znajdujące się w sali i tworzą zdania typu: This/That is…. These/Those are…. Grupa przeciwna ocenia poprawność utworzonego zdania. Za każde poprawnie utworzone zdanie dana grupa otrzymuje punkt. W przypadku niepoprawnego zdania, jeśli grupa przeciwna je poprawi, to ona otrzymuje punkt. Wygrywa grupa, która zdobędzie większą liczbę punktów.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach ustnie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Odpowiadają kolejno na pytania:
Name three things close to you.
Name three things far from you.
What four things are there in your classroom?
Chętni prezentują odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend from England is coming to Poland to learn in a Polish school. Before he/she comes you want to tell him/her about your classroom. Look at the photo and imagine you are the student at the back of the classroom. In your email:
describe two things that are close to you;
describe and two things at the front of the class;
write what you like about your classroom.
Your email should be at least 50 words long.
Materiały pomocnicze: Film‑tutorial (samouczek) z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując słownictwo z tutorialu, opisują, jakie przedmioty znajdują się blisko, a jakie daleko na wybranym przez nich zdjęciu. Ich wypowiedź powinna składać się z dziesięciu zdań z wykorzystaniem zaimków: this / that / these / those. Na kolejnej lekcji uczniowie prezentują prace w parach lub na forum klasy.