Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: It’s Time for a Sustainable Diet / Czas na zrównoważoną dietę
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.5, II.7, III.1, III.4, III.7, IV.6, V.6, VII.4, VIII.2
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z tematyką zrównoważonej diety.
Uczeń wypowiada się na temat tego, czym jest zrównoważona dieta i dlaczego jest ona dla nas tak ważna w obecnych czasach.
Uczeń potrafi stworzyć wpis na blog na temat obchodzonego w szkole Dnia Zrównoważonej Diety i uzasadnić potrzebę jego organizacji.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat zdrowego odżywiania.
Uczeń rozwija wiedzę na temat zrównoważonej diety.
Uczeń kształtuje świadomość potrzeby zdrowych nawyków żywieniowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wskazuje zdjęcie otwierające sekcję Przeczytaj i zgodnie z jego podpisem pyta uczniów: What does it mean that your diet is sustainable? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie zaznaczają elementy w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst The World is What You Eat i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu. Nauczyciel może przeprowadzić z uczniami krótką rozmowę, pytając, które informacje z tekstu były dla nich nowe i co najbardziej ich zaskoczyło.
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu, po czym wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie na urządzeniach mobilnych wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie, pracując w parach, rozmawiają na tematy z Exercise 6 (Przeczytaj), odnoszą się do wiedzy i słownictwa zaprezentowanego w tekście:
What was the most surprising information in the text? Why?
What is the relationship between the food we eat and the environment?
Do you think that the food you eat influences the planet in any way? How?
Po zakończeniu pracy chętne osoby prezentują wnioski z rozmów.
Uczniowie uzupełniają zdania w Exercise 5 (Przeczytaj) i podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną nauczyciel wyświetla zdjęcie Can all cultures follow sustainable diets?. Najpierw prosi uczniów o nazwanie produktów ze zdjęcia oraz odpowiedż na pytania:
Where do you think the photo was taken?
Do the people in the photo follow a sustainable diet?
Następnie zaprasza do ogólnoklasowej dyskusji na temat wskazany w podpisie zdjęcia.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają na forum klasy nagrań do ilustracji. Po czym wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna) i odczytują je na forum klasy, podając uzasadnienie.
Uczniowie wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Podają je na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna).
Uczniowie rozmawiają w małych grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
In your opinion, what is the most important rule of a sustainable diet?
Which dimension of a sustainable diet is the easiest to follow? Why?
How do you understand the words “It’s not a short‑term diet. It’s a long‑term lifestyle change.
Po zakończeniu rozmów uczniowie relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek z grupy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You want to organise a Sustainable Diet Day as a part of The Environmental Awareness Week at your school. Write a post on your school blog in which you:
write what a sustainable diet is;
present why it is important to follow a sustainable diet;
justify why it is good for the environment;
inform the readers what they can do to follow it every day.
Sign as XYZ. Your blog post should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie układają listę pięciu pytań do ilustracji (po jednym do każdego nagrania). Na kolejnej lekcji zadają pytania koledze/koleżance z pary, którego/której zadaniem jest odpowiedzieć.