Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot:

język angielski

Temat zajęć: Agritourism / Agroturystyka

Grupa docelowa:

klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe: I.8, II.5, III.4, IV.1, IV.6, V.1, V.5, V.6, VI.3, VI.5, VII.3, VII.4, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XI, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z z agroturystyką, aby wyjaśnić powody, dla których ludzie cenią sobie odpoczynek na wsi.

  2. Uczeń potrafi wyrazić opinię na temat tego, w jaki sposób agroturystyka może służyć zarówno turystom, jak i rolnikom.

  3. Uczeń redaguje email, w którym opisuje swoje doświadczenie z agroturystyką, i zachęca rówieśników do takiej formy wypoczynku.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat życia na wsi.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę dotyczącą agroturystyki.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjecie Agritourism is perfect to learn more about farm animals. (Przeczytaj), podkreśla wyraz agritourism i prosi uczniów o wypisanie w określonym czasie (np. 1 minuta) jak największej liczby skojarzeń z tym wyrazem. Uczniowie podają swoje skojarzenia na forum klasy.

  2. Uczniowie łączą zdjęcia z wyrazami w Exercise 1 (Przeczytaj). Na forum klasy podają odpowiedzi.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie pierwszego akapitu tekstu Back To the Roots i odpowiedź na pytanie: What is agritourism? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel pyta uczniów: What makes agritourism attractive to farmers and tourists? Uczniowie czytają drugi akapit tekstu i odpowiadają na pytanie na forum klasy.

  3. Uczniowie pracują w grupach trzyosobowych. Każda osoba w obrębie grupy zapoznaje się z jednym z trzech fragmentów tekstu (Where will I stay? / What will I do? / What will I eat?) i wyjaśnia niezrozumiałe słownictwo przy pomocy słownika. Następnie uczniowie (nadal w obrębie grupy) relacjonują treść swoich fragmentów kolegom/koleżankom. Na forum klasy dzielą się najistotniejszymi informacjami, które usłyszeli od kolegów/koleżanek.

  4. Uczniowie czytają cały tekst Back To the Roots i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  5. Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 3 (Przeczytaj) i na urządzeniach mobilnych zaznaczają poprawne odpowiedzi. Podają odpowiedź na forum klasy, a nauczyciel nanosi ją na tablicę.

  6. Uczniowie w parach lub niewielkich grupach rozmawiają i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj): According to the text, what is the definition of agritourism? What kind of activities does it involve? Why are people keen on spending time this way? Would you like to spend your holiday on a farm? Why? Why not?

  7. W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną, nauczyciel wyświetla zdjęcie Immersion in countryside life (Gra edukacyjna) i prosi uczniów o skojarzenia i komentarze do podpisu zdjęcia: What does „immersion in the countryside” mean? Uczniowie dzielą się przemyśleniami na forum klasy, po czym wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętne osoby odczytują kolejne zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie rozwiązują kolejne poziomy krzyżówki na forum klasy, podzieleni na rywalizujące ze sobą zespoły na forum klasy. Za każdą poprawną odpowiedź drużyny dostają po jednym punkcie. Wygrywa drużyna, która zdobyła najwyższą liczbę punktów. Następnie, uczniowie rozwiązują krzyżówkę jeszcze raz, samodzielnie, na urządzeniach mobilnych.

  9. Uczniowie w parach łączą elementy w zdania w Exercise 2 (Gra edukacyjna). Odczytują je na forum klasy i nanoszą na tablicę.

  10. Nauczyciel odtwarza nagrania z Exercise 3 (Gra edukacyjna), a uczniowie uzupełniają zdania w ćwiczeniu na urządzeniach mobilnych. Nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  11. Uczniowie w parach uzupełniają tekst w Exercise 4 (Gra edukacyjna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a chętna osoba nanosi je na tablicę.

Faza podsumowująca:

Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytanie w Exercise 7 (Sprawdź się): How can agritourism benefit both farmers and tourists? W celu przygotowania wypowiedzi wyszukują w lekcji przydatne słownictwo, które wykorzystują w odpowiedzi na pytanie.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You have just come back from your first farm holiday. Write an email to your friend and share your impressions. In the email:

  • write why you went there and what your first reaction was;

  • explain what agritourism is;

  • describe the accommodation you had;

  • give two reasons why your friend should try holidays in the countryside.

Your email should be 100‑150 words long. Sign as XYZ.

Materiały pomocnicze:

Gra edukacyjna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie wykorzystują słownictwo z gry edukacyjnej i przygotowują wypowiedź na temat agroturystyki:

  • co to jest agroturystyka, na czym polega i co oferuje; 

  • co decyduje o jej popularności wśród rolników i turystów.

Na kolejnej lekcji uczniowie w parach lub małych grupach rozmawiają na temat ww aspektów agroturystyki. Zadaniem uczniów jest tak prowadzić rozmowę, żeby zostało wykorzystanych jak najwięcej wyrażeń z gry.