Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Marta Hilgier
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: So What Do You Actually Eat??? /Co ty w ogóle jadasz???
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treść nauczania – cele szczegółowe I.6, II.1, II.2, II.5, II.7, III.6, III.7, V.2, V.6, V.7, V.8, V.12, VII.4, VII.5, VII.7, VII.9, VII.13, VII.14, VII.15, VIII.3, IX.2, X, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z dietą bezmięsną i ograniczaniem eksploatacji zwierząt.
Uczeń umie rozmawiać o wegetarianizmie.
Uczeń potrafi dyskutować o powodach przejścia na dietę wegetariańską lub wegańską.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat diety bezmięsnej i ograniczania eksploatacji zwierząt.
Uczeń kształtuje zrozumienie istoty przejścia na dietę wegetariańską lub wegańską.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat komponowania posiłków bezmięsnych i niezawierających produktów odzwierzęcych w taki sposób, żeby jego dieta była zbilansowana i zdrowa.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda transmisyjna/podająca (wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z multimedium)
ćwiczenia przedmiotowe
dyskusja w parach i grupach
dyskusja ogólnoklasowa
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
ilustracja interaktywna
karta zadań interaktywnych
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: How many of you are vegetarians? Why did you decide to stop eating meat? Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tytuł tekstu Vegetarianism Takes the World by the Storm, a następnie odpowiadają na pytanie nauczyciela: What do you expect to learn from the text?
Uczniowie czytają tekst Vegetarianism Takes the World by the Storm, a następnie odpowiadają w parach na pytanie nauczyciela: Are you ready to become a vegetarian? Why?/Why not? Dzielą się refleksjami na forum klasy.
Uczniowie zapoznają się z nagłówkami akapitów tekstu o wegetarianizmie w Exercise 2 (Przeczytaj), wybierają odpowiedzi i uzasadniają je w odniesieniu do tekstu, a następnie w parach starają się rozwinąć każdy nagłówek o kilka szczegółów, które zapamiętali z tekstu.
Uczniowie wykonują w parach Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba odczytuje tekst na forum klasy. Następnie uczniowie mogą zakryć tekst zadania i, wykorzystując wyrażenia, którymi uzupełnili tekst, ustnie streścić najważniejsze informacje. Alternatywnie: Pracując w parach/trójkach zadają sobie pytanie o kontekst, w jakim dane wyrażenie zostało użyte w treści zadania.
Uczniowie uzupełniają na tablicy multimedialnej zdania w Exercise 4 (Przeczytaj). Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na przydatne wyrażenia, zaznaczając je na tablicy multimedialnej.
Uczniowie odpowiadają na pytania w Exercise 5 (Przeczytaj). W tym celu ponownie czytają tekst Vegetarianism Takes the World by the Storm oraz teksty w Exercise 3, 4 i wybierają kilkanaście wyrażeń, które wykorzystają, wykonując Exercise 5 (Przeczytaj).
W ramach rozgrzewki uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i odpowiadają na pytania nauczyciela, np.:
Whose diet would you be ready to follow and why?
Whose diet do you find unconvincing and why?
Whose diet do you consider the most difficult to follow? Why? itd.
Uczniowie wykonują Exercise 2–4 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie ponownie analizują ilustrację interaktywną i zaznaczają przydatne słownictwo.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się). W tym celu najpierw wyszukują we wcześniejszych etapach lekcji słownictwo przydatne do odpowiedzi na każde pytanie. Następnie, wykorzystując wybrane słownictwo, odpowiadają w parach/grupach na każde z pytań. Na koniec nauczyciel pyta uczniów, jakich zwrotów, które pojawiły się na lekcji, użyli oraz jakich dodatkowych mogliby użyć.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Some time ago you changed your diet and became a vegetarian. Write an email to your English‑speaking friend to share your experience. In your email:
mention how long ago you changed your diet and why you decided to do so;
write what was the most challenging in your transition;
say why it’s worth trying a vegetarian diet;
encourage your friend to change his or her eating habits, pointing to the advantages.
Your email should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, na podstawie ilustracji interaktywnej oraz innych elementów e‑materiału, uczniowie tworzą mapę pojęć, która składa się z trzech głównych węzłów: flexitarian, vegetarian, vegan, vegan raw. Uczniowie dodają do każdego węzła słownictwo z e‑materiału, które pomoże im w opisaniu każdej z diet w rozmowie z kolegą/koleżanką z pary. Następnie, uczniowie rozmawiają w parach. Na zmianę, opisują poszczególne rodzaje diet posiłkując się słownictwem ze swojej mapy.