Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Autor: Agnieszka Pieszalska
Przedmiot: biologia
Temat: Nerwy czaszkowe – przebieg i obszary unerwiane
Grupa docelowa: uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wskazuje przebieg i obszary unerwione przez nerwy czaszkowe;
klasyfikuje nerwy czaszkowe w zależności od kierunku przewodzenia bodźca.
Strategie nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
Metody i techniki nauczania:
metoda 5 kroków;
analiza tekstu źródłowego;
analiza grafiki interaktywnej;
quiz;
ćwiczenia interaktywne;
rozmowa kierowana.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca całego zespołu klasowego.
Środki dydaktyczne:
komputery dostępem do internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
schemat (zob. materiały pomocnicze);
kartki do losowania (zob. materiały pomocnicze).
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali wprowadzenie do e‑materiału.
Nauczyciel zadaje pytanie: „Czego chcielibyście się dowiedzieć podczas lekcji na temat nerwów czaszkowych?”. Propozycje uczniów są notowane na tablicy.
Nauczyciel pomaga uczniom sformułować cele lekcji.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy i wyjaśnia zasady pracy z e‑materiałem metodą pięciu kroków:
Pobieżnie przejrzyj e‑materiał.
Zapoznaj się z grafiką interaktywną zmieszczoną w sekcji „Grafika interaktywna”, a następnie wykonaj ćwiczenia interaktywne od 1 do 6 w sekcji „Sprawdź się”. Przygotuj uzasadnienia poprawych odpowiedzi.
Dokładnie przeczytaj tekst znajdujący się w sekcji „Przeczytaj”.
Wykonaj ćwiczenia interaktywne 7 oraz 8.
Przedstaw ustnie wyniki pracy.
Uczniowie w grupach zapoznają się z e‑materiałem, wykonują ćwiczenia.
Grupy prezentują wyniki ćwiczeń wraz z uzasadnieniem poprawnych odpowiedzi, nauczyciel ocenia ich poprawność.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z wydrukami schematu do uzupełnienia, który stanowi zestawienie informacji o nerwach czaszkowych (zob. materiały pomocnicze). Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają schemat. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów.
Wskazany przez nauczyciela uczeń losuje kartkę z zagadnieniem (zob. materiały pomocnicze). Układa pytanie do wylosowanego zagadnienia, a chętni uczniowie odpowiadają na nie. Osoba, która poprawnie udzieli odpowiedzi, losuje kolejną kartkę i układa do niej pytanie.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują polecenia zamieszczone w sekcji „Grafika interaktywna”.
Materiały pomocnicze
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania grafiki interaktywnej:
Grafika interaktywna może zostać wykorzystana także na lekcji dotyczącej obwodowego układu nerwowego.