Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Future Delivered by Drones / Przyszłość dostarczona przez drony
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Poziom nauczania: rozszerzony
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.7, I.12, II.2, II.5, II.6, II.7, III.1, III.4, III.5, III.7, V.4, V.6, V.8, V.9, V.10, V.12, VII.4, VII.5, VII.15, VIII.1, XIV
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K7] kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu użycia dronów i ich funkcjonalności.
Uczeń potrafi wypowiadać się na temat obaw, jakie drony wywołują w odniesieniu do sfery prywatności człowieka.
Uczeń umie opisać procedurę dostarczania zamówienia dronem i wyrazić opinię na temat przystępności tej procedury.
Uczeń potrafi napisać list formalny, w którym zgłasza swoją kandydaturę na kurs dla pilotów dronów i przekonuje do siebie organizatorów.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat użycia dronów i ich funkcjonalności.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat roli dronów i obaw z nimi związanych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem The Future Is Unmanned, po czym interpretują jego tytuł.
Uczniowie ponownie czytają tekst The Future Is Unmanned, a następnie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasowym.
Uczniowie w parach przygotowują pytania do każdego akapitu tekstu The Future Is Unmanned wraz z listą słownictwa przydatnego do odpowiedzi na te pytania. Wymieniają się pytaniami z inną parą. Na tym etapie, nadal w parach, uczniowie odpowiadają na pytania, które otrzymali, wykorzystując podane słownictwo.
Uczniowie słuchają nagrania i wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Komentują wyniki sondażu.
Uczniowie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj). Na forum klasy relacjonują informacje uzyskane od kolegi/koleżanki.
W ramach rozgrzewki uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Nauczyciel pyta, czy któraś z informacji dotyczących wykorzystania dronów jest dla uczniów nowa.
Uczniowie zapoznają się z plikiem audio i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie uzasadniają je na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio) i sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Plik audio). Chętne osoby odczytują prace.
Na forum klasy uczniowie odpowiadają na pytanie z Exercise 5 (Plik audio).
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Sprawdź się). Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na istotę parafrazy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Na forum klasy przedstawiają wnioski z dyskusji – na ile ich stanowiska się pokrywają, jakie są podobieństwa i jakie różnice.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1, 2, 4–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have come across an ad for a drone pilot course. The course will be free for five people who convince the organisers that they will get the most out of their new skills. Write a letter (200–250 words) to the organisers in which you explain why you are interested in the course and convince them that you will use the skills you have learnt effectively.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, korzystając z informacji zawartych w pliku audio, uczniowie przygotowują się do pięciominutowej rozmowy o pracę w firmie Ricka Dronneya. Na kolejnych zajęciach uczniowie pracują w parach. Uczeń A wciela się w postać Ricka, uczeń B ubiega się o pracę. W rozmowie uczeń A powinien zapytać ucznia B o:
motywację do podjęcia pracy w tej właśnie firmie;
znajomość tematyki dotyczącej dronów (na przykładzie informacji zawartych w e‑materiale);
wykształcenie i zainteresowania.
Uczeń B powinien wykazać się wiedzą na temat:
firmy Ricka Dronneya;
zastosowania dronów (korzystając z informacji zawartych w pliku audio).
Dodatkowo uczeń B może zapytać ucznia A o interesujące go kwestie dotyczące funkcjonowania firmy Ricka. Podczas rozmowy uczniowie wykorzystują 15–20 kluczowych wyrażeń z pliku audio.