Autorzy e‑materiału: Marzena Pepłowska, Konrad Gniazdowski

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: You’re Smart, But Are You School‑smart? / Jesteś mądry, ale czy też bystry?

Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.3, II.5, III.1, V.1, V.2, V.7, V.10, VII.3, VII.4, VII.9, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.2, XIII, XIV

Poziom nauczania - podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń posługuje się słownictwem związanym z nauką w szkole.

  2. Uczeń stosuje zaimki nieokreślone none, nothingnowhereneitherno one/nobody.

  3. Uczeń potrafi wyjaśnić, w jaki sposób uczy się do sprawdzianów.

  4. Uczeń pisze e‑mail, w którym dzieli się swoimi sposobami na skuteczną naukę do testów.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń potrafi opowiedzieć o szkole i procesie nauki, korzystając z odpowiedniego słownictwa oraz zaimków nieokreślonych.

  2. Uczeń rozwija wiedzę na temat sposób efektywnego przygotowywania się do sprawdzianów.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pokazuje zdjęcie ucznia przy biurku (Wprowadzenie) i pyta, co oznacza wyrażenie school smart. Uczniowie podają przykłady według schematu:

    When you are school smart ... you know how to talk to teachers. When you are school smart ... you are polite.

    Następnie wprowadza temat lekcji.

  2. W ramach rozgrzewki uczniowie na wyścigi uzupełniają krzyżówkę w Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę interaktywną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu Learning the Right Things i samodzielne odpowiedzenie na pytanie w Exercise 2 (Przeczytaj).

  2. Uczniowie indywidualnie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę.

  3. Uczniowie w parach odpowiadają na pytanie z Exercise 4 (Przeczytaj). Chętni prezentują na forum klasowym metody zaproponowane przez kolegę/koleżankę z pary.

  4. Nauczyciel prosi, aby uczniowie zaznaczyli w tekście no one, nowhere, nothing, none and neither. Następnie, korzystając z informacji zawartych w e‑materiale, wyjaśnia zasady przeczeń.

  5. Uczniowie piszą pięć zdań o swojej szkole ze zwrotami: no one, nowhere, nothing, none and neither. Odczytują odpowiedzi na forum klasy.

  6. Nauczyciel zapowiada, że teraz klasa zajmie się słownictwem związanym ze szkołą i byciem school‑smart. W ramach rozgrzewki prosi o zaznaczenie na wyścigi wyrazów związanych ze szkołą w Exercise 1 (Mapa pojęć). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę.

  7. Nauczyciel wyświetla mapę pojęć i zapisuje na tablicy trzy końcówki: -tion/ion, -se/-ze,-ty. Pyta uczniów, która końcówka służy do tworzenia rzeczowników odczasownikowych (-tion/ion), a następnie prosi, aby uczniowie uzupełnili na tablicy mapę pojęć rzeczownikami odczasownikowymi.

  8. Uczniowie, używając słownictwa z mapy pojęć, uzupełniają indywidualnie Exercise 3 (Mapa pojęć). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę interaktywną.

  9. Nauczyciel prosi o wykonanie w parach Exercise 2 (Mapa pojęć). Chętni odgrywają dialog z Exercise 2 (Mapa pojęć).

  10. Nauczyciel zadaje pytanie z Exercise 4 (Mapa pojęć) i prosi kilku uczniów, aby odpowiedzieli na forum klasy.

  11. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wysłuchali dialogu (Sprawdź się) pomiędzy nauczycielem i uczniem. Na jego podstawie uczniowie wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Odpowiedzi nanoszą na tablicę interaktywną.

  12. Uczniowie słuchają dialogu po raz drugi i indywidualnie uzupełniają Exercise 3 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi i odczytują dialog w parach.

  13. Nauczyciel prosi uczniów, by w grupach wyrazili opinie dotyczącą Grades are important, but are they everything?”. Uczniowie używają zwrotów:

  • I believe that…

  • There’s nothing more important than…

  • You can always…

  • It’s not the end of the world when…

  • Nowhere is a better place to study than…

  • It’s as simple as that!

Po dyskusjach uczniowie podsumowują rozmowy na forum zespołu klasowego.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1 i 6 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę interaktywną lub odczytują je na głos.

  2. Uczniowie w parach rozmawiają o tym, czego nie ma w ich szkole i zapisują spostrzeżenia: In groups, talk about the things that are not there at your school. Use the following words: no one, nothing, nowhere, none, neither. Dzielą się wnioskami na forum klasy, a nauczyciel zapisuje je na tablicy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 4, 5, 7 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your friend has had a lot of tests at school recently, which made him feel overwhelmed. You want to support him in hard times. Write him an e‑mail and:

  • mention two methods you use to avoid nervous situations before the test;

  • explain to your friend what you do when you don’t understand the topic of the lesson;

  • share your proven method for successful learning;

  • justify why it is important to study 'smart' and offer a meeting as a break from studying.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

  1. W ramach pracy domowej uczniowie mogą (zamiast jednego z ćwiczeń gramatyczno‑leksykalnych) dopisać do mapy pojęć inne czynności związane z funkcjonowaniem szkoły.

  2. W ramach pracy domowej uczniowie mogą (zamiast pracy pisemnej) przeanalizować mapę pojęć i napisać list do Marsjanina, tłumacząc komuś, kto pochodzi z innej planety i nigdy nie był w szkole:

  • What is an examination/exam?

  • What is a discussion?

  • What is a correction?

Uczniowie nie tylko używają wyrazów discuss, examine czy correct, lecz także są zmuszeni zastosować ich synonimy. Ćwiczenie rozwija podstawowe umiejętności związane z teorią umysłu (umiejętnością rozumienia, że odbiorca naszych wypowiedzi nie wie tego samego, co my), a więc pośrednio rozwija umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnych.