Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Watch the Sky: Meteor Shower / Popatrz w niebo. Rój meteorów

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.13, II.5, III.5, V.1, V.10, VII.3, VII.15, VIII.2, VIII.3, IX.2, X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące ciał niebieskich.

  2. Uczeń umie wskazać różnice pomiędzy poszczególnymi ciałami niebieskimi.

  3. Uczeń potrafi wyjaśnić, kiedy jest najlepszy czas i jakie są najdogodniejsze miejsca na obserwację roju meteorów.

  4. Uczeń potrafi zredagować wpis na szkolny blog, w którym dzieli się informacjami na temat meteorów.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy dotyczące ciał niebieskich.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat ciał niebieskich.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (plik audio, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów:

  • Do you enjoy stargazing? Why/why not?

  • What makes stargazing interesting to lots of people all over the world?

  • Do you know much about the sky? itp.

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nauczyciel wskazuje na kolejne ilustracje, a uczniowie odczytują dopasowane do nich słowa.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pracują w dwóch grupach: grupa A i grupa B. Grupa A zapoznaje się z pierwszą połową tekstu When You Wish Upon a Star, grupa B czyta trzy ostatnie akapity tekstu. Uczniowie w swoich grupach tworzą pytania do treści fragmentów, które przeczytali. Po sprawdzeniu z nauczycielem poprawności pytań uczniowie pracują w parach mieszanych: uczeń z grupy A i uczeń z grupy B. Wymieniają się przygotowanymi pytaniami i odpowiadają na nie po zapoznaniu się z częścią tekstu drugiej grupy. Na zakończenie pytania omawiane są na forum klasy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i prezentują je na forum klasy, uzasadniając odpowiednimi fragmentami z akapitów.

  3. Uczniowie łączą wyrazy z definicjami Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a chętni odczytują je na forum klasy. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  4. Uczniowie ustnie w parach odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj). Zamieniają się rolami.

  5. Uczniowie łączą ilustracje z nazwami w Exercise 1 (Plik audio).

  6. Uczniowie zapoznają się z nagraniem i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Dodatkowo wyjaśniają, dlaczego pozostałe odpowiedzi są błędne.

  7. Indywidualni uczniowie odczytują zdania z Exercise 3 (Plik audio), a pozostali decydują na forum klasy, czy zdania są prawdziwe czy fałszywe. Starają się uzasadnić decyzje, powołując się na treści z nagrania, które zapamiętali lub na transkrypt nagrania.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio). Chętna osoba odczytuje odpowiedź na na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują odpowiedzi na forum klasy. Alternatywnie: Uczniowie odpowiadają na pytanie w parach lub małych grupach i prezentują wnioski na forum klasy. Następnie uczniowie dokonują samoewaluacji – ustalają, czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Recently you got into sky watching. You want to share information about your new hobby with your schoolmates on the school blog. In your blog:

  • inform why you’ve became interested in sky watching;

  • mention the benefits of observing the sky;

  • explain what have you seen in the sky recently;

  • invite your schoolmates to observe the sky with you.

Use 100–150 words.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, na podstawie nagrania, w szczególności podcastu z nagrania, tworzą ulotkę dla amatorów oglądania nieba zawierającą 5 najważniejszych porad na temat tego gdzie, jak i kiedy oglądać gwiazdy, oraz co przyda się podczas tej aktywności. Na kolejnej lekcji prezentują ulotki w parach lub grupach. Nauczyciel ocenia poprawność językową i pomysłowość wykonania.