Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Justyna Płachta
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Who Are You? / Kim jesteś?
Grupa docelowa: klasa 6 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.1, II.2, II.5, II.6, III.1, III.4, III.7, V.1, V.3, V.8, VII.3, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo związane z formularzami osobowymi.
Uczeń udziela informacji o sobie, zadaje i odpowiada na pytania (np. o numer telefonu lub adres e‑mail).
Uczeń używa struktur gramatycznych pozwalających napisać podanie do szkoły językowej.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija umiejętność wypełniania formularzy osobowych w języku angielskim, przydatną np. w sytuacji aplikowania na kursy językowe.
Uczeń kształtuje świadomość procedur administracyjnych.
Uczeń rozwija postawę samodzielności.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie formularza (Przeczytaj) i pyta uczniów: What kind of information do we provide in forms and questionnaires? (name, surname, date of birth)
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają kwestionariusz i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, odwołując się do odpowiednich fragmentów kwestionariusza.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj), po czym nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj), sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby na podstawie Exercise 4 powiedzieli, jak tworzy się pytania w Present Simple i Past Simple. Następnie przypomina zasadę według instrukcji w e‑materiale.
Uczniowie wykonują Exercise 5 i 6 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach. Każdy tworzy 6 pytań o dane osobowe – trzy w czasie teraźniejszym i trzy w czasie przeszłym – a następnie zadaje je drugiej osobie z pary, która odpowieda na pytania. Na koniec chętni prezentują na forum klasy informacje, które uzyskali od kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z nagraniem uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z nagraniem (Plik audio), a następnie wykonują Exercise 2 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, starając się je uzasadnić.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania (Plik audio) i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Plik audio). Podają je na forum klasy i uzasadniają, powołując się na treść nagrania.
Uczniowie uzupełniają Exercise 3 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę multimedialną. Następnie, nadal pracując w parach, dwa razy odczytują dialog z ćwiczenia, zamieniając się rolami.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, piszą e‑mail według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się): Write an email about your application for a summer school course to a friend from Great Britain. In the e‑mail:
mention what course you applied for;
say what information you had to give to the school about yourself;
ask the friend to help you find a place to stay.
Your answer should be 50–120 words long.
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w formułowaniu zdań oraz doborze słownictwa. Na koniec uczniowie prezentują prace na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Wysłuchawszy nagrania, uczniowie pracują w parach z transkryptem dialogu i odgrywają dialog, wprowadzając w miejsce danych osobowych Amandy swoje własne dane. Zamieniają się rolami.