Autorki e‑materiału: Anna Lech

Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: British or American?/Rodzaje szkół

Grupa docelowa: Klasa 7 szkoły podstawowej

Podstawa programowa:

Cele kształcenia - wymagania ogólne I, II, III. IV
Treści nauczania - wymagania szczegółowe I.3, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V. 6, VII.1, VII.5

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • [K1] Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  • [K2] Kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  • [K5] Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  • [K8] Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej

Cele operacyjne:

  • Uczeń potrafi opowiadać o edukacji w Zjednoczonym Królestwie i USA.

  • Uczeń potrafi opisać naukę w swojej szkole.

Cele motywacyjne:

  • Uczeń nabywa wiedzę o systemach edukacji w Wielkiej Brytanii i USA.

  • Uczeń redaguje wiadomość e‑mail, w której opisuje naukę w polskiej szkole.

Strategie uczenia się:

  • strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  • strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  • strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów oraz przewidywanie znaczeń nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  • podejście komunikacyjne

  • metoda kognitywna

  • konektywizm

  • podejście humanistyczne

  • metoda podająca (praca z tekstem)

  • metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  • metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  • metoda aktywizująca (praca z plikiem audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  • praca w parach

  • praca w grupach

  • praca indywidualna

  • praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  • komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  • tablica interaktywna

  • ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcie uniwersytetu Oxfordzkiego (Przeczytaj) i pyta:
    Do you know what this is? (Oxford University, the oldest university in Northern Europe) Do you know any other famous European, American and Polish Universities?
    Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel wyjaśnia, że tematem lekcji będzie edukacja i prosi aby, w ramach przygotowania do czytanki, uczniowie wykonali Exercise 1 (Przeczytaj). Najszybszy uczeń nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst czytanki (Przeczytaj) i indywidualnie wybrali odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj). Uczniowie odczytują zdania na forum klasy, uzasadniając swoje wybory cytatami z tekstu.

  2. Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst ponownie i w parach wybrali odpowiedzi w Exercise 3 i 4 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach, następnie w większych grupach, a finalnie na forum klasy. Ustalają wspólną wersję poprawnych odpowiedzi, które następnie prezentują nauczycielowi.

  3. Nauczyciel prosi, by w ramach przygotowania do słuchania, uczniowie wykonali Exercise 1 (Plik audio). Najszybsza osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie słuchają nagrania po raz pierwszy i indywidualnie uzupełniają Exercise 2 (Plik audio), a następnie sprawdzają odpowiedzi w parach i czytają pełne zdania na forum klasy.

  5. Uczniowie słuchają nagrania po raz drugi i w parach grupują elementy w Exercise 3 (Plik audio), a następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Plik audio), i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  7. Nauczyciel prosi aby uczniowie w grupach 3‑4 osobowych porozmawiali na tematy z Exercise 7 (Sprawdź się):

    What kind of school do you go to?
    Do you have to take any exams?
    What would you like to do when you graduate from your school?

    Uczniowie rozmawiają, a następnie przedstawiciele grup podsumowują opinie wewnątrz grupy, na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie w parach Exercise 2 i 3 (Sprawdź się). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  2. Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach stworzyli opis polskiego systemu edukacji, na wzór opisów w sekcji Przeczytaj. Jeśli istnieje taka potrzeba, nauczyciel pomaga uczniom w nazwaniu dalszych etapów edukacji i możliwości edukacyjnych, podaje słownictwo i wymowę.

  3. Uczniowie pracują w parach, a następnie odczytują swoje opisy na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 4, 5 i 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
    You are planning to go to England for a month to improve your English. Write an email to your friend in which you:
    - write what kind of school do you go to now;
    - write what you would like to learn;
    - ask him/her to recommend a language school for you.
    Your e‑mail should be 50 - 120 words long.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, uczniowie słuchają materiału audio i układają krzyżówkę do słów związanych z systemem edukacji, które występują w Audio i ćwiczeniach z nim związanych. Polecenie: Listen to the Audio material in e‑materiał. Create a crossword with 5 words connected with education and educational systems, which are used in the Audio. Write 5 definitions and draw 5 box‑chains.