Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Marta Godlewska, Magdalena Junkieles
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Let’s Watch a Film / Obejrzyjmy razem film
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.1, II.5, II.6, III.4, III.5, III.6, V.5, V.6, V.8, VIII.2, XIII, XIV
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń umie przeprowadzić rozmowę na temat filmów i ich różnych gatunków.
Uczeń korzysta z zaimków who, which, that, aby doprecyzować wypowiedzi.
Uczeń tworzy wpis na blog dotyczący filmów, korzysta z nowopoznanych środków leksykalno‑gramatycznych.
Cele motywacyjne:
Uczeń potrafi dzielić się opiniami na temat ulubionych gatunków filmowych z rówieśnikami.
Uczeń zna zaimki who, which, that, za pomocą których może doprecyzować wypowiedzi.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z plikim audio, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta, czy uczniowie wolą chodzić do kina, czy oglądać filmy w domu. Do you like going to the cinema? Or, do you prefer to watch films at home? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie przyglądają się grafice Cinema without going out - there are a lot of films to choose from (Przeczytaj) i mówią, jakiego gatunku filmów nie lubią i czy mają ulubiony. What film genre do you really dislike? Why?/ What is your favourite film genre? Why? Naprowadza uczniów na nazwy gatunków, mówiąc np.: I really hate musicals….
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie spojrzeli jeszcze raz na obrazki ilustrujące rodzaje filmów (grafika, e‑materiał) i odpowiedzieli na forum zespołu klasowego na pytania z Exercise 1 (Przeczytaj). Może poszerzyć listę pytań o 2 lub 3 dodatkowe gatunki.
Uczniowie czytają tekst o gatunkach filmowych (Przeczytaj).
Uczniowie samodzielnie wykonują Exercise 2–4 (Przeczytaj). Odczytują odpowiedzi na forum zespołu klasowego i nanoszą je na tablicę interaktywną.
Nauczyciel wprowadza zasady gramatyczne i interpunkcyjne dotyczące zaimków who, which, that przy użyciu tablicy interaktywnej.
Uczniowie w parach rozmawiają o tym, jaki film widzieli ostatnio on‑line, jaki to był gatunek i o czym był film: What is the last/best film you’ve watched recently? What type/genre of film was it? What was it about? Wyświetla na tablicy zwroty z who, that, which i mówi: The last film that I've seen is „X”, which is a thriller, I think.The action took place in Tuscany…The part/scene that/which I like the most/the least...
Uczniowie wykonują samodzielnie Exercise 5 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio).
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie wysłuchali dialogu dwóch przyjaciół o wrażeniach z wizyty w kinie i na jego podstawie wykonali Exercise 2 (Plik audio).
Uczniowie słuchają dialogu ponownie i wykonują Exercise 3 i 4 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach, po czym ochotnicy lub osoby wskazane przez nauczyciela czytają odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w grupach o najbardziej bądź najmniej lubianych (w ich ocenie) aktorach/aktorkach: Who are your favourite/least favourite actors/actresses?
Nauczyciel prosi, aby uczniowie wymienili kilka nazwisk i rozpoczyna dyskusję na forum zespołu klasowego na temat tego, w jaki sposób filmy wpływają na nasz stosunek do życia i do siebie:
What image of love do romantic comedies show us? Does it influence the way we think about love in real life?
What image of a man or a woman do Hollywood films show us? Does it influence the way we think about ourselves in real life?
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie przygotowują wpis na blog zgodnie z poleceniem z Exercise 8 (Sprawdź się): You have a blog about the latest movies and series. Write a post to convince your readers that watching films online can be as good as going to the cinema. Write 100–150 words and include:
a short description of your favourite movie you have watched online;
advantages of watching films at home;
disadvantages of going to the cinema;
a few words of encouragement to your readers to start watching movies online.
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie analizują transkrypt nagrania audio i wypisują gatunki filmowe, które lubią Sam i Jake. Dla każdego gatunku wymyślają przykłady i wpisują tytuły filmów. Następnie, współpracując z inną parą, porównują jakie przykłady przyszły im do głowy.