Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Anna Florek, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Czy chlor reaguje z metalami?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
X. Metale, niemetale i ich związki. Uczeń:
5) pisze równania reakcji ilustrujące typowe właściwości chemiczne niemetali, w tym między innymi równania reakcji: wodoru z niemetalami (, , , S), chloru, siarki z metalami (Na, K, Mg, Ca, Fe, Cu).
X. Metale, niemetale i ich związki. Uczeń:
10) pisze równania reakcji ilustrujące typowe właściwości chemiczne niemetali, w tym między innymi równania reakcji: wodoru z niemetalami (, , , , S), chloru, bromu i siarki z metalami (Na, K, Mg, Ca, Fe, Cu); chloru z wodą;
11) analizuje i porównuje właściwości fizyczne i chemiczne fluorowców.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
podaje przykłady związków metali z chlorem;
omawia, z jakimi metalami i w jakich warunkach reaguje chlor;
opisuje podstawowe właściwości chlorków metali;
projektuje reakcje chloru z wybranymi metalami.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
dyskusja dydaktyczna;
burza mózgów;
pogadanka;
analiza materiału źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
eksperyment chemiczny;
technika bateria;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca całego zespołu klasowego;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do Internetu/smartfon, tablety;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
układy okresowe pierwiastków chemicznych;
tablica interaktywna/tablica, pisak/kreda;
rzutnik multimedialny;
aplikacja Mentimeter.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Przypomnienie na temat właściwości fizycznych i chemicznych niemetali w oparciu o układ okresowy pierwiastków chemicznych.
Rozpoznanie wiedzy wyjściowej uczniów. Nauczyciel może wykorzystać aplikację Mentimeter z wykorzystaniem tabletów/smartfonów i zadaje pytanie uczniom: Jakie właściwości ma chlor? Uczniowie na tabletach/smartfonach wpisują różne właściwości chloru, które widoczne będą na głównym ekranie, a do których będzie można się odnieść indywidualnie. Efektem burzy mózgów ma być przypomnienie właściwości chloru?
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują w portfolio.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Czy wszystkie metale reagują chlorem? Praca z układem okresowym, dyskusja. Odniesienie do właściwości metali, właściwości chloru – powrót do fazy wstępnej.
Uczniowie wymieniają, jakie są im znane przykłady powszechnie chlorki metali.
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Jak przebiegają reakcje chloru z metalami? chętni uczniowie podchodzą do tablicy zapisują równania reakcji chemicznych i wyjaśniają przebieg reakcji następujących przykładów:
z sodem
z cynkiem.
Eksperyment chemiczny – „Badanie reakcji chloru z żelazem” – do przeprowadzenia w dygestorium. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy, a następnie zadaje uczniom pytanie: Jak doświadczalnie otrzymać chlor? Chętny uczeń podaje swoją propozycję, pozostali uczniowie i nauczyciel weryfikują poprawność odpowiedzi (dla porównania instrukcja w materiałach pomocniczych). Następnie opisują sposób otrzymywania chloru w karcie pracy, zapisują pytanie badawcze i hipotezę dotyczące reakcji chloru z żelazem oraz instrukcję do tego eksperymentu, po czym chętna osoba podaje swoją propozycję – pozostali uczniowie i nauczyciel weryfikują poprawność propozycji (dla porównania instrukcja w materiałach pomocniczych). Nauczyciel wybiera ucznia do roli asystenta, który w obecności nauczyciela przeprowadzi eksperyment. Uczniowie obserwują zmiany, opisują je w kartach pracy, wyciągają wnioski i zapisują równanie reakcji chemicznej reakcji chloru z żelazem.
Ćwiczenia w zapisywaniu odpowiednich równań reakcji chemicznych – otrzymywanie chlorków metali. Uczniowie podchodzą do tablicy i zapisują wskazywane przykłady przez nauczyciela.
Uczniowie zapoznają się z tekstem w e‑materiale nt. właściwości chlorków na podstawie wybranych przykładów: chlorku sodu, chlorku żelaza(III), chlorku srebra(I), chlorku magnezu. Uczniowie mogą korzystać również z innych dostępnych źródeł informacji. Po wyznaczonym czasie, trwa pogadanka na temat właściwości ww. substancji chemicznych.
Nauczyciel odsyła uczniów do grafiki interaktywnej – badanie reaktywności chloru z metalami w różnych warunkach. Uczniowie w parach zapoznają się z treścią polecenia, a następnie wykonują zawarte tam ćwiczenia.
Uczniowie pracują w parach z częścią „Sprawdź się”. Uczniowie wykonują zadania. Nauczyciel może wyświetlić treść poleceń na tablicy multimedialnej. Po każdym przeczytanym poleceniu, daje uczniom określony czas na zastanowienie się, a następnie chętna osoba z danej pary udziela odpowiedzi/prezentuje rozwiązanie na tablicy. Pozostali uczniowie ustosunkowują się do niej, proponując ewentualnie swoje pomysły. Nauczyciel w razie potrzeby koryguje odpowiedzi, dopowiada istotne informacje, udziela uczniom informacji zwrotnej. Ćwiczenia, których uczniowie nie zdążą wykonać podczas lekcji mogą być zlecone do wykonania w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie na planszy z narysowaną baterią i zaznaczonymi poziomami jej naładowania, np. co 5‑10% zaznaczają cenkami, w jakim stopniu opanowali zagadnienia wynikające z zamierzonych do osiągnięcia celów lekcji. W przypadku, gdy bateria nie jest naładowana w 100%, zastanawiają się, w jaki sposób podnieść swój poziom posiadanej wiedzy?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Co było dla mnie łatwe...
Dziś nauczyłem/łam się...
Co sprawiało mi trudność...
Praca domowa:
Uczniowie wykonują w e‑materiale w sekcji „Sprawdź się” pozostałe ćwiczenia, których nie zdążyli wykonać na lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Grafika interaktywna może zostać wykorzystana podczas przygotowywania się ucznia do sprawdzianu lub do zdobycia wiedzy w razie nieobecności ucznia na lekcji.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Jak przedstawia się aktywność chloru na tle innych pierwiastków z grupy 17.?
Jaką konfigurację elektronową ma chlor?
Jaki stopień utlenienia przyjmuje chlor tworząc związki z metalami?
Z którymi metalami reaguje chlor?
Czy wszystkie chlorki to substancje stałe, krystalicznie? Jeśli nie - podaj przykłady.
W jaki sposób temperatura wpływa na rozpuszczalność chlorków? 2. Nauczyciel przygotowuje na arkuszu papieru narysowaną baterię ze skalą oraz cenki.
Doświadczenie chemiczne – otrzymywanie chloru oraz badanie reakcji chloru z żelazem.
Szkło i sprzęt laboratoryjny: statyw laboratoryjny, kolba stożkowa z wkraplaczem, wężyki gumowe, płuczka, cylinder do spalań, palnik gazowy, zapalniczka, wtryskarka, zlewka.
Odczynniki chemiczne: manganian(VII) potasu, stężony kwas chlorowodorowy, woda, woda destylowana, pręt żelazny.
Instrukcja wykonania „Otrzymywanie chloru”
Wsyp dwie łyżeczki stałego manganianu(VII) potasu do kolby stożkowej, po czym nałóż na nią wkraplacz ze stężonym kwas chlorowodorowym.
Odkręć kurek wkraplacza i wlej kilka cmIndeks górny 33 stężonego kwasu chlorowodorowego.
Powstały w reakcji gaz (chlor) jest odprowadzany przez płuczkę do cylindra do spalań.
Instrukcja wykonania „Badanie reakcji chloru z żelazem”
Pręt żelazny jednym końcem ogrzewaj w płomieniu palnika aż do rozżarzenia.
Część rozżarzoną pręta umieść w cylindrze z chlorem i obserwuj zmiany (pojawią się brązowe dymy).
Następnie wlej do cylindra kilkanaście cm wody destylowanej, obserwuj zmiany.
Karty charakterystyki substancji: chloru, chlorku żelaza(II).
Karta pracy ucznia: