Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Dorota Giżyńska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Tropical Forests / Lasy deszczowe
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.13, II.5, III.4, III.7, IV.1, V.1, VIII.2
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z lasami tropikalnymi.
Uczeń potrafi opisać znaczenie lasów deszczowych.
Uczeń prezentuje opinię na temat znaczenia lasów deszczowych i konieczności ich ochrony.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo umożliwiające rozmowę o klimacie.
Uczeń rozwija wiedzę na temat ochrony lasów tropikalnych.
Uczeń rozwija świadomość procesów klimatycznych i postawę odpowiedzialności za środowisko.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/ilustracją interaktywną)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Don’t destroy rainforests! (Przeczytaj) i pyta uczniów: What are rainforests? Where are they? Why should they not be destroyed? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie łączą zdjęcia z nazwami zwierząt w Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu Welcome to the World of Rainforests (Przeczytaj), zatytułowany The Rainforest Ecosystem. Następnie skanują zawartość pozostałych akapitów i łączą elementy w Exercise 2 (Przeczytaj).
Następnie uczniowie przystępują do wyszukiwania w tekście szczegółowych informacji. W tym celu nauczyciel dzieli uczniów na pięć grup (A, B, C, D, E). Uczniowie z każdej grupy czytają przydzielony im jeden podrozdział tekstu, sprawdzają w słowniku niezrozumiałe wyrażenia, a następnie przygotowują i zapisują kilka pytań do wybranego fragmentu. Nauczyciel sprawdza poprawność pytań. Grupa A przekazuje pytania grupie B, grupa B udostępnia pytania grupie C itd. Grupy czytają odpowiednie fragmenty tekstu i odpowiadają na pytania. Pytania są przekazywane czterokrotnie, tak aby każda z grup przeczytała cały tekst i odpowiedziała na pytania przygotowane przez pozostałe grupy.
Uczniowie czytają całość tekstu Welcome to the World of Rainforests (Przeczytaj) i uzupełniają zdania w Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie w parach wybierają odpowiednie synonimy dla słów w zdaniach w Exercise 4 (Przeczytaj). Prezentują i omawiają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) wspierając się tekstem Welcome to the World of Rainforests. Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie w parach piszą tekst przemowy na temat lasów deszczowych według polecenia w Exercise 6 (Przeczytaj). Prezentują przemowy na forum klasy.
Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie Secret Life of Rainforests (Ilustracja interaktywna) i pyta: How do you understand the caption? What does it refer to? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, a następnie, w ramach przygotowania do pracy z multimedium, łączą wyrazy z ich tłumaczeniami w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi odpowiedź na tablicę multimedialną.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustrację i odtwarza kolejne nagrania. Uczniowie słuchają i przeciągają wyrazy w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna).
Następnie w parach grupują elementy w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Chętni nanoszą odpowiedzi na tablicę, starając się uzasadnić wybory informacjami, które zapamiętali z nagrań do ilustracji.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 7 (Sprawdź się):
- What information from the material did you find the most interesting?
- Why should we stop the destruction of rainforests?
Na koniec wszyscy dzielą się opiniami na forum klasy.Uczniowie pracują w parach. Ze względu na obecność w szkole uczniów z wymiany międzynarodowej wykonują ulotkę informacyjną w języku angielskim. W związku ze szkolnymi obchodami Dnia Lasów Tropikalnych (Rainforest Day) tematem ulotki są lasy tropikalne. Uczniowie prezentują prace na forum klasy. Nauczyciel może zapytać o opinie na temat tego, czy chcieliby zorganizować Dzień Ziemi w swojej szkole i jak zaplanowaliby obchody tego święta.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.
Uczniowie wykonują pracę pisemną według polecenia z Exercise 8 (Sprawdź się): Your school is organising Rainforest Day. You want to promote it on the school’s blog. Because of the exchange programme with foreign schools, you keep the blog in English. Write a post in which you will:
describe two important facts about rainforests;
write what role they play;
explain the threats that humans pose to rainforests;
encourage students to take part in the school events on that day.
Your post should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą prezentację multimedialną na temat lasów tropikalnych. Oprócz informacji z ilustracji interaktywnej, w prezentacji powinny się znaleźć minimum trzy slajdy zawierające samodzielnie wyszukane zdjęcia oraz dodatkowe informacje, których nie było w sekcji Multimedium.