Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Anna Lech
Autorki scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Where is Oxbridge? / Gdzie jest Oxbridge?
Grupa docelowa: klasa 8 szkoły podstawowej
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.8, II.1, II.2, II.5, III.1, III.4, V.1, V.4, V.5, V. 6, VII.1, VII.5
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo umożliwiające wypowiedzi na temat turystyki i nauki.
Uczeń potrafi podać informacje na temat miast i uniwersytetów Oxford i Cambridge.
Uczeń umie wymienić sławnych pisarzy i naukowców, którzy studiowali w Oxbridge.
Uczeń potrafi wyrazić i uzasadnić opinię na temat walorów turystycznych Oxbridge.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe o leksykę umożliwiającą wypowiadanie się na temat słynnych atrakcji turystycznych Wielkiej Brytanii.
Uczeń kształtuje wiedzę na temat funkcjonowania i zwyczajów brytyjskich uczelni wyższych.
Uczeń kształtuje świadomość różnic międzykulturowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z filmem, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla indywidualnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie (Przeczytaj) i pyta: What do you see in the picture? Would you like to study there? Why? Why not? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Oxbirdge (Przeczytaj), a następnie wybierają tytuły dla akapitów tekstu w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, cytując odpowiedni fragment tekstu.
Uczniowie czytają tekst ponownie i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach wykonali Exercise 4 (Przeczytaj). Uczniowie nanoszą je na tablicę multimedialną.
Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Uczniowie w grupach odpowiadają na pytania z Exercise 5 (Przeczytaj):
What university facilities can students use?
Who are Oxbridge tutors?
Who are Oxbridge graduates?
Chętni prezentują odpowiedzi swoich grup na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie oglądają film i wykonują Exercise 2 (Film). Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie oglądają film ponownie i w parach wykonują Exercise 3‑5 (Film). Porównują odpowiedzi w parach, następnie nauczyciel dzieli pary na dwie grupy. Uczniowie w grupach próbują ustalić wspólny klucz odpowiedzi. Obie grupy prezentują odpowiedzi na forum klasy (uzasadniając je), a następnie nauczyciel wskazuje błędy. Wygrywa grupa, która zrobi najmniej błędów.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 6 (Film). Pracują w parach i na przemian odpowiadają na pytania:
What are punts?
What is special about Cambridge and Nobel Prize Laureates?
What can be seen on one of the cycle lanes?
How can you get around Cambridge?
Chętni relacjonują odpowiedzi kolegów/koleżanek na forum klasy. Następnie uczniowie dokonują samoewaluacji - ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich słowach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1‑7 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):
During a language camp in Great Britain, you had a trip to Cambridge. Write an email to a friend in which you:
describe how learning at Cambridge is organised;
explain how you were sightseeing the city;
write about an adventure you had during your free time in the city.
Sign as XYZ.
Your email should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze:
Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Używając poznanego na lekcji słownictwa, tworzą plan podróży do Oxbridge. Wymieniają, co chcieliby zobaczyć i jakich aktywności spróbować podczas dwudniowego pobytu w Oxbridge. Prezentują propozycję na forum klasy.