Dla nauczyciela
Autorzy e‑materiału: Luiza Kubalska, Zdzisław Dudek
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Our Inner Life / Życie wewnętrzne
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, II.5, II.6, II.7, III.1, III.4, III.6, III.7, V.1, V.2, V.4, V.6, V.12, X, XI, XII
Poziom nauczania – podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z anatomią ludzkiego ciała.
Uczeń potrafi opisać funkcje organów, takich jak wątroba i nerki.
Uczeń potrafi opisać pracę układu krążenia.
Uczeń potrafi stworzyć wpis na stronę szkoły zachęcający do uczestnictwa w wydarzeniu promującym zdrowie.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wiedzę na temat anatomii i zdrowia.
Uczeń kształtuje świadomość wpływu trybu życia na stan organizmu.
Uczeń rozwija potrzebę prowadzenia zdrowego trybu życia.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
praca z tekstem
praca z ilustracją interaktywną
dyskusja w parach
dyskusja ogólnoklasowa
ćwiczenia przedmiotowe
Formy zajęć:
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Do you know who drew this picture? What does it represent? What body parts and organs can you name? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie łączą wyrazy w Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel zwraca uwagę na wymowę trudniejszych słów, takich jak pancreas czy intestines.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst (Przeczytaj), a następnie wybierają odpowiedni tytuł w Exercise 2 (Przeczytaj). Na forum klasy czytają tekst na głos akapit po akapicie.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Powtarzają te czynności w Exercise 4 (Przeczytaj).
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Nauczyciel może poprosić uczniów o opisanie otwierającego tę sekcję e‑materiału obrazu Rembrandta Lekcja anatomii doktora Tulpa.
Uczniowie słuchają nagrań do ilustracji i powtarzają słowa na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna) i podają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach i zadają sobie nawzajem zagadki związane z nazwami organów w ciele ludzkim. Jedna osoba podaje funkcje organu, a druga stara się podać jego nazwę i ją przeliterować.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i tworzą zaproszenie na spotkanie szkolne według polecenia z Exercise 7 (Sprawdź się). You are the head of the student council in your school. The students are organizing an event about health awareness, and you invited a popular doctor to give a lecture about the human body. Write a post for the school website inviting people to the event. Your post should be 100–150 words long and include the following:
what the event is about;
who the doctor is;
what the lecture will be about;
when and where it will take place.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną zgodnie z poleceniem z Exercise 8 (Sprawdź się). Write a blog post about an interesting aspect of the human body. Your post should be 100–150 words long and include the following:
why you are into the human body lately;
what interesting fact you’ve learned;
why your followers should know about it;
what sort of comments you expect from your followers.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W fazie podsumowującej uczniowie pracują w parach i zadają sobie nawzajem zagadki związane z nazwami organów w ciele ludzkim. Jedna osoba podaje funkcje organu, a druga stara się podać jego nazwę i ją przeliterować.