Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Kamila Wichrowska
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Opracowanie metodyczne: Paulina Andruszkiewicz‑Glińska, Paulina Marchlik
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: In the Toy Shop/ W sklepie z zabawkami
Grupa docelowa: klasa 1 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Treści nauczania – wymagania szczegółowe 1.5, 1.8, 2.1, 2.2, 3.1, 4.1, 6.1, 8.1, 11
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa wybrane zabawki.
Uczeń określa cechy zabawek, ich wielkość i kolor.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo pozwalające na opisanie zabawek.
Uczeń rozwija postawę zaangażowania w proces nauki.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (techniki wspierające uczenie się słownictwa, wykorzystanie domysłu językowego)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/nagraniem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, ćwiczenia ruchowe/polisensoryczne)
Formy zajęć:
praca w grupach
praca w parach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje magiczną torbę zawierającą zabawki – misia, lalkę, samochód, grę, latawiec, piłkę i książkę. Prosi też dzieci o przyniesienie ulubionej zabawki.
Dzieci siadają z ulubionymi zabawkami w kręgu. Nauczyciel prezentuje zabawki z torby. Modeluje ich nazwy i prosi dzieci o powtórzenie, po czym zadaje dzieciom pytania:
What colour is it?
Is it big or small?
Dzieci odpowiadają. Następnie nauczyciel rzutem piłeczki wybiera jedną osobę i prosi o przedstawienie swojej zabawki.
Nauczyciel umieszcza zabawki w różnych miejscach sali. Odtwarza nagrania z Exercise 1 (Przeczytaj), a zadaniem dzieci jest podejść do zabawki, której nazwę usłyszeli. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi z ćwiczenia na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie słuchają nagrania z historyjką (Przeczytaj) i śledzą wzrokiem tekst na tablicy multimedialnej lub na urządzeniach mobilnych.
Nauczyciel ponownie odtwarza nagranie, ale tym razem zatrzymuje je po zdaniach zawierających nazwy zabawek. Prosi uczniów o powtórzenie danego zdania. Uczniowie powtarzają raz głośno, raz szeptem.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 2 (Przeczytaj). Odtwarza nagrania, a uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych łączą nagrania z ilustracjami. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Przeczytaj). Odtwarza kolejne nagrania. Po każdym nagraniu wskazuje na kolejne rysunki i pyta: Is this correct? Dzieci odpowiadają yes lub no, kierując jednocześnie kciuki w górę lub w dół. Dodatkowo, nauczyciel zadaje pytania na temat prawidłowo wskazanych przedmiotów: What is it? Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel zaznacza kolejne prawidłowe odpowiedzi na tablicy.
Dzieci siadają w kręgu. Nauczyciel zaprasza do zabawy w zagadki z elementami rywalizacji. Rozkłada na podłodze zabawki z magicznej torby i inne znane dzieciom przedmioty z klasy. Opisuje przedmiot, podając jego kolor i rozmiar: It's small, pink and yellow. What is it? (a doll). Dzieci odgadują. Jeśli odgadną, zdobywają punkt, a jeśli nie – punkt zdobywa nauczyciel.
Nauczyciel wyświetla na tablicy ilustracje z Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Najpierw zwraca uwagę na ilustracje i pyta uczniów o to, co widzą: What do you see in the picture? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie nauczyciel odtwarza nagrania z ćwiczenia, a uczniowie powtarzają chórem – na zmianę dziewczynki i chłopcy.
Nauczyciel prezentuje na tablicy ilustrację interaktywną (Ilustracja interaktywna). Zaprasza uczniów, by odtwarzali poszczególne nagrania.
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Odczytuje kolejne zdania, a zadaniem uczniów jest wybrać, który obrazek odpowiada opisowi w zdaniu. Jeśli wybierają obrazek po lewej stronie, wstają obok ławek, a jeśli obrazek po prawej – śpiewają: la, la, la.
Podczas realizacji poszczególnych ćwiczeń nauczyciel powinien dostosować tempo ich wykonywania do indywidualnych potrzeb uczniów. Uczniowie, którzy szybciej wykonali ćwiczenie, mogą pomóc koledze/koleżance pracującemu/pracującej wolniej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy Exercise 3 (Ilustracja interaktywna), a uczniowie w parach na urządzeniach mobilnych uzupełniają zdania. Ochotnicy nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Nauczyciel ponownie zaprasza dzieci do zabawy w zagadki (pkt. 5 fazy realizacyjnej).
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 (Sprawdź się). Nauczyciel może wykorzystać ćwiczenia z sekcji w ramach sprawdzianu lub zadać wybrane ćwiczenia do samodzielnego wykonania w domu.
Materiały pomocnicze: Magiczna torba z zabawkami, miękka piłeczka, ulubione zabawki dzieci przyniesione z domu.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie wykonują rysunek jednej z zabawek z ilustracji, która im się podoba, i podpisują go zdaniem, np.: I want a yellow kite.