Autorka e‑materiału: Tomasz Wiśniewski

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: What is Adventure to Different People? / Perspektywy na przygodę

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne: I, II, III, IV

Treść nauczania – cele szczegółowe: I.8, I.11, II.1, II.2, II.3, II.4, II.5, II.6, III.1, III.4, III.6, III.7, V.1, V.2, V.3, V.5, V.7, V.11, V.12, VII.4, VII.15, VIII.2, VIII.3, X, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  6. [K8] kompetencje z zakresu świadomości i ekspresji kulturowej

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo związane z szeroko pojętą przygodą i jej formami.

  2. Uczeń potrafi wypowiadać się na temat przygotowań do podróży (o czym należy pamiętać przed wyruszeniem, czego należy unikać).

  3. Uczeń potrafi opisać najciekawszą przygodę w swoim życiu oraz niebezpieczne zdarzenia i sytuacje, których doświadczył.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe, przyswajając słownictwo umożliwiające wypowiadanie się na temat szeroko pojętej przygody: podróżowania, niebezpiecznych sytuacji oraz ekscytujących zdarzeń.

  2. Uczeń poszerza wiedzę na temat właściwego przygotowania do podróży.

  3. Uczeń kształtuje ciekawość poznawczą.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)

  3. strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca całego zespołu klasowego

  4. praca indywidualna

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. ew. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie z podróży (Przeczytaj). Następnie pyta uczniów: Do you like travelling? Why? Why not? What was your most memorable adventure while travelling? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst w sekcji Przeczytaj i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a następnie uzasadniają je na forum klasy, cytując odpowiednie fragmenty tekstu. Nauczyciel nanosi odpowiedzi na tablicę.

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wykonują kolejno Exercise 34 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je, powołując się na właściwe fragmenty tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie zakrywają tekst ćwiczenia i starają się go streścić, wykorzystując wyrazy, którymi ten tekst uzupełnili.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 67 (Przeczytaj). Chętna osoba rozwiązuje zadania na tablicy multimedialnej. Odpowiedzi omawiane są na forum klasy.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Przeczytaj), a następnie porównują odpowiedzi w parach. W ramach pracy domowej uczniowie mogą napisać swoje własne zdania/dialogi z wykorzystaniem idiomów z ćwiczenia.

  6. Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach przeanalizowali wyrażenia umieszczone w słowniku i odnaleźli w czytance zdania, w których one występują. Następnie, nadal pracując w parach, uczniowie sprawdzają stopień opanowania przez siebie podanych wyrażeń – jeden uczeń podaje słowo po angielsku, a zadaniem drugiego jest podanie polskiego odpowiednika. Następnie jeden uczeń podaje polskie słowo, a drugi tłumaczy je na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które słowa sprawiły uczniom problemy, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo, np. w ramach pracy domowej, uczniowie mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.

  7. Nauczyciel wyświetla zdjęcie wprowadzające do sekcji Plik audio, czyta podpis pod zdjęciem (Packing before the journey requires careful planning) i pyta uczniów: Do you agree? Uczniowie odpowiadają na forum klasy, uzasadniając swoje odpowiedzi.

  8. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 2 (Plik audio), a następnie słuchają nagrania i weryfikują swoje odpowiedzi w ćwiczeniu.

  10. Uczniowie wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Plik audio). Sprawdzają je w parach, a następnie na forum klasy.

  11. Uczniowie indywidualnie lub w parach wykonują Exercise 45 (Plik audio). Chętna osoba wykonuje zadanie na tablicy multimedialnej. Uczniowie odczytują odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 1, 26 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 3–5 oraz 7 (Sprawdź się)

  2. Uczniowie piszą pracę na temat z Exercise 8 (Sprawdź się):

You have been asked to describe the most interesting adventure in your life for the school magazine. The text will be included in the edition devoted to the unique events experienced by the students of the school. Use 100–150 words.

Materiały pomocnicze:

plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie przygotowują listę (6‑8) rad i wskazówek dotyczących przygotowywania się do podróży na podstawie materiału audio: How to prepare for a journey – the do’s and dont’s. Uczniowie mogą poszerzyć listę o własne pomysły, które nie zostały zawarte w pliku audio. Na kolejnej lekcji uczniowie przedstawiają swoje listy partnerom z ławki.